Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.924 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Fredagens aviser om it

Erhvervsliv raser over statens milliard-udbud. Cybercity taber bindingssag til TDC.

12. januar 2007 kl. 07.35 | læs »

Høje mobilpriser står i vejen for Skype til mobilen

CES 2007: Mobilselskabernes høje trafik-priser står i vejen for lanceringen af en mobiludgave af Skype, lyder det fra Skype-ejer eBay. Der skal være flatrate, før tiden er inde.

11. januar 2007 kl. 14.20 | læs »

Investorer interesserede i konkurs-truet BenQ

Interesserede købere flokkes om konkurs-truede BenQ, der er i dyb krise, efter det glippede for selskabet at finde en køber inden nytår. Alle fabrikker står stille.

11. januar 2007 kl. 12.07 | læs »

Kort nyt fra it-verdenen

Carlsberg får ny chef for it-udvikling. Danventures på vej mod børs-notering.

11. januar 2007 kl. 10.59 | læs »

Comverse-rådgiver betaler 17 mio. efter aktie-fup

Den tidligere top-rådgiver for amerikanske Comverse, William Sorin, skal betale 17 millioner kroner i erstatning til selskabet, fordi han ulovligt har rådet selskabet til at bagud-datere aktie-optioner.

11. januar 2007 kl. 10.52 | læs »

Ulands-pc bliver sat til salg i Vesten

CES 2007: Den prisbillige u-landspc fra OLPC-projektet vil blive sat til salg i Vesten - måske via eBay. De rige vesterlændinge kan dog kun købe to computere ad gangen. Den ene skal sendes til et barn i et u-land.

10. januar 2007 kl. 16.02 | læs »

USA langer ud efter Kinas 3G-politik

CES 2007: Den amerikanske handelsminister, Carlos M. Gutierrez, kritiserer den kinesiske regering for at satse på sin egen 3G-standard. "Markedet bør bestemme", mener ministeren.

10. januar 2007 kl. 13.42 | læs »

Kort nyt fra it-verdenen

Microsoft-konference til København. Apple runder to milliarder solgte sange via iTunes. Godt år for Firefox.

10. januar 2007 kl. 10.59 | læs »

Apple forhandler med Cisco om iPhone-navnet

Apple forhandler med Cisco om en licensaftale, der skal sikre Apple retten til at bruge iPhone-navnet til selskabets nye telefon. Cisco venter fortsat på en underskrift fra Apple.

10. januar 2007 kl. 09.05 | læs »

Apple klar med avanceret iPhone-mobiltelefon

Efter flere års spekulationer har Apple præsenteret sin nye iPhone, som bliver en blanding af en iPod, en mobiltelefon og en håndholdt computer. "En revolution", spår topchef Steve Jobs.

09. januar 2007 kl. 20.28 | læs »