Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.925 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Microsoft-dominans farlig for sikkerheden

Microsofts produkter er genetisk dårligt rustet til at modstå angreb fra virusser og orme. Det mener sikkerhedseksperten Daniel E. Geer, der tidligere er blevet fyret for sine ideer, som dog nu ser ud til at vinde genklang.

18. februar 2004 kl. 12.10 | læs »

S rejser sag om tysk milliardstøtte

Socialdemokraterne vil have videnskabsminister Helge Sander (V) til at gå ind i sagen om den tyske stats milliardstøtte til opførelsen af en AMD's chipfabrik i Østtyskland. Støtten er konkurrenceforvridende, og derfor bør den danske stat rejse sagen i EU, mener Socialdemokratiet.

17. februar 2004 kl. 15.48 | læs »

Accenture lander storordre på transport-it

Konsulenthuset Accenture overtager alle it-aktiviteter fra det nordiske transport-selskab DSV. Kæmpeaftalen løber over 10 år og betyder, at 72 it-medarbejdere skifter arbejdsgiver fra DSV til enten Accenture eller underleverandøren DMdata. Besparelserne skal tælles i mange millioner kroner, vurderer DSV.

17. februar 2004 kl. 10.48 | læs »

Microsoft skrotter server-programpakke

Microsoft vil alligevel ikke lancere en samlet pakke af server-software, Discovery. Nok vil kunderne have simplere licensregler, men de gider ikke købe en programpakke, lyder læren af Microsofts undersøgelser.

16. februar 2004 kl. 14.46 | læs »

Mindcom konkurs - fortsætter i Danmark

Det svenske Lotus Notes-hus Mindcom er gået konkurs efter store tab på især selskabets Stockholm-afdeling. Indtil videre ser det dog ud til, at konkursen ikke kommer til at ramme selskabets 25 danske medarbejdere i Høje Taastrup, idet den danske afdeling er udset til at køre videre.

16. februar 2004 kl. 10.57 | læs »

Vodafone byder 208 mia. for konkurrent

Verdens største mobilselskab, Vodafone, byder 208 milliarder kroner for at overtage USA's tredjestørste mobilselskab, AT&T Wireless. Dermed matcher Vodafone præcist det bud, som konkurrenten Cingular afgav i fredags.

16. februar 2004 kl. 08.05 | læs »

Wanadoo kulegraves af EU

France Telecoms internetudbyder, Wanadoo, skal i de kommende tre år aflevere sine ADSL-regnskaber til nærmere granskning i EU, som mener, at selskabet har dumpet priserne urimeligt meget for at rydde konkurrenterne af vejen. Med regnskaberne i hånden vil EU sikre, at priserne holder et rimeligt niveau.

16. februar 2004 kl. 07.43 | læs »

Lycos-fyringer spreder sig

Den spanskejede net-gigant Lycos skærer ned på sine aktiviteter. Samtidig med at Lycos-ejede danske Jubii netop har fyret 30 medarbejdere, siger Lycos farvel til hver femte medarbejder i sin amerikanske organisation. Begge steder skal der tjenes flere penge. Men der er ingen øvrig forbindelse og intet fyrings-krav fra den spanske top, bedyrer Jubii-direktøren.

13. februar 2004 kl. 13.13 | læs »

Sidste dag for Mydoom

Verdens hurtigst spredte orm, Mydoom.a, stopper i dag med at sende sig selv videre. Tilbage er den bagdør, som ormen holder åben, samt de sidste dryp, som skyldes inficerede computere med forkert tidsindstilling.

12. februar 2004 kl. 14.17 | læs »

Kinesere vil udfordre Microsoft Office

Den kinesiske softwareproducent Evermore vil med en aggressiv markedsføringskampagne og en ny kontorpakke udfordre Microsofts dominans på markedet for kontorpakker. Det nye produkt udmærker sig ved at fungere som en enkelt applikation, fremhæver kinerserne.

12. februar 2004 kl. 11.29 | læs »