Kim Stensdal

Teknologiredaktør

E-Mail

k.stensdal@cw.dk

Twitter

@kimstensdal

Linkedin

Se Kim's LinkedIn profil

Redaktør, journalist og ordstyrer på it-konferencer. Har fokus på digital innovation, it-ledelse, it-markedet og nye teknologiske trends.

Som teknologiredaktør på Computerworld skriver jeg nyheder, baggrundsartikler og analyser om anvendelse af it i professionelle sammenhænge og om it-markedets aktører.

Blandt de centrale emner er digital innovation og it-ledelse. Samtidig beskæftiger jeg mig indgående med telemarkedet, cloud computing, forretningssoftware, analytics og kunstig intelligens. 

Jeg har skrevet 4500+ artikler til online og print om it og digitalisering og været ordstyrer på 100+ konferencer og events. 

Oprindeligt er jeg uddannet journalist fra Syddansk Universitet med praktik hos DR. 

Mød mig på Twitter og LinkedIN.
4.387 artikler på Computerworld

Kim Stensdal

TDC dropper privatkunder i nordiske nabolande

TDC lukker datterselskabet Telmore i Norge, fordi koncernen kun vil gå efter erhvervskunderne på det nordiske marked. Strategien er ændret, lyder det fra TDC.

7. marts 2007 kl. 08.58 | læs »

KL: Tetra-succes hænger på evnen til organisation

Det kommende Tetra-radiosystem til de danske beredskabsmyndigheder er et stykke avanceret teknologi. Men det bliver det organisatoriske, der kommer til at afgøre, om kommunikationen bærer eller brister i tilfælde af en katastrofe, mener Kommunernes Landsforening.

7. marts 2007 kl. 07.00 | læs »

Novo Nordisk høster millioner på IP-telefoni

Tema: Der er millioner at spare på at satse på IP-telefoni. Novo Nordisk regner med at tjene 9,9 millioner kroner over fire år.

6. marts 2007 kl. 10.41 | læs »

Telmore lukker og slukker i Norge

Mobilselskabet Telmore opgiver drømmen om et norsk teleeventyr blot halvandet år efter, at det danske lavprisselskab etablerede sig i Norge. "Ændret strategi," lyder det fra selskabet.

5. marts 2007 kl. 15.23 | læs »

Dansk virksomhed sælger luftfotos til Google

Den danske virksomhed Scankort, som producerer digitale kortdatabaser, har solgt luftfotos af hele Danmark til Google. Billederne bliver taget med et kamera, der er på størrelse med en vaskemaskine og kan klare hele 144 megapixels.

5. marts 2007 kl. 08.32 | læs »

Playstation 3 fragtes til Danmark i al hemmelighed

En af de kommende dage ankommer 45.000 Playstation 3 konsoller til de nordiske lande. Det sker under hemmelige omstændigheder og med hidtil usete sikkerhedsforanstaltninger omkring fragten.

2. marts 2007 kl. 16.29 | læs »

Standardkrig kan give bagslag

2. marts 2007 kl. 00.00 | læs »

Computerweek uge 9 - det ugentlige podcast om it

Ringe brugervenlighed i online musikbutikker. Debat om e-valg i Danmark. Forfatter til Cluetrain Manifesto giver virksomheder gode råd om blogs. Fokus på teleindustriens arbejde med mobil-tv (15:45)

1. marts 2007 kl. 17.30 | læs »

Voldsom netdebat skyder mobilfirma i sænk

Et internetbaseret mobilfirma, Maxtalk, er under voldsomme anklager for snyd og humbug. Rasende kunder mener, at de har betalt penge uden at få varen leveret. Politiet undersøger sagen.

1. marts 2007 kl. 09.16 | læs »

Danmark skal på forkant med fremtidens netværk

I fremtiden får vi adgang til allestedsnærværende netværk, nye smarte tjenester og terminaler. Den udvikling skal Danmark på forkant med, mener teleindustrien, der i dag debatterer Next Generation Networks.

28. februar 2007 kl. 15.01 | læs »