Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

E-Mail

lja@cw.dk

Linkedin

Se Lars's LinkedIn profil

Chefredaktør for Computerworld siden 2013.

Mine interesser er især samlet om hvordan ny teknologi opstår og bliver brugt i samfundet eller i virksomheder. Jeg er oprindeligt uddannet cand.scient.adm. og skrev i sin tid speciale om hvordan opfattelsen og anvendelsen af it i den offentlige sektor har ændret sig over tid.

Hvordan de store virksomheder som Apple, Microsoft, Google og alle de andre kæmper om både privat- og virksomhedsbrugernes gunst er også noget jeg følger særligt med i.

Jeg har inden Computerworld blandt andet arbejdet for Teknologirådet, i Folketinget, forbedret usability i netbanker og på franske tankstationer samt tilbragt tre år i en offentlig styrelse med lave ledelsesinformation, tampe SQL-sætninger ind i rapportsoftware og prøve at få overblik over samtlige skibe i den danske handelsflåde siden 1978 - via en database som fik en gletscher til at virke hurtig.
1.734 artikler på Computerworld

Lars Jacobsen

Kommentar: En endeløs snak om AI er ikke det som får dig på scenen i Bella Centeret

Kommentar: På Dansk Erhvervs Årsdag talte toppolitikerne om skat, kapital og arbejdskraft. Det er afgørende rammevilkår. Men Danmarks næste velstandsspring kommer først, når virksomhederne får teknologien ud af forhallen og ind i forretningen.

03. september 2026 kl. 11.33 | læs »

Derfor lægger den danske supercomputer Gefion kursen helt om: Det skal der ske nu

Interview: Danmarks supercomputer blev bygget til at træne store AI-modeller. Nu investerer DCAI i ny kapacitet til at køre mindre open source-modeller. Den nye direktør Martin Svensson skal samtidig gøre Gefion lettere at bruge og skabe en økonomisk bæredygtig forretning på et marked, der har ændret sig langt hurtigere end forventet.

03. september 2026 kl. 07.30 | læs »

Danske AI-eksperter: Her er de 100 bedste AI-værktøjer lige nu

30 danske it-eksperter er klar med en liste over de 100 bedste AI-værktøjer, som man kan hente lige nu. Se listen her.

02. september 2026 kl. 12.02 | læs »

Headhunter Merete Søby: Vil du være it-topchef, skal du kunne noget særligt i dag

Magt 2026: Computerworlds magtanalyse viser, at eksperter fylder mere, mens erhvervslivets topchefer har sværere ved at trænge helt til tops. Det flugter med et skifte i kravene til den moderne CEO, vurderer Merete Søby, der rekrutterer topledere og sidder i juryen bag analysen.

02. september 2026 kl. 07.30 | læs »

Ekspert: Firmaer som Microsoft og Netcompany får dansk indflydelse på klassisk vis - Uber og Palantir vælger den hårde linje

Magt 2026: Nogle af ogle af techbranchens største aktører sætter retningen i Danmark, mens andre rammer den politiske mur. Det er der gode grunde til, vurderer Nikolaj Vibe Michelsen, der er public affairs director hos Grace Public Affairs, mangeårig ekspert i interessevaretagelse og som har siddet i juryen bag Computerworlds magtanalyse de seneste to år.

26. august 2026 kl. 14.01 | læs »

Her er de mest magtfulde offentlige profiler i it-Danmark

Magt 2026: Fra direktører over Digitaliseringsstyrelsen til kommunale it-chefer. Sådan fordeler magten sig i den offentlige sektor.

25. august 2026 kl. 10.08 | læs »

Her er de 10 mest indflydelsesrige akademikere i it-Danmark 2026

Magt 2026: Fra Oxford til Aalborg, sådan fordeler magten sig blandt de forskere og universitetsledere, der sætter retningen for Danmarks digitale udvikling.

24. august 2026 kl. 07.30 | læs »

Her er de mest magtfulde politiske aktører inden for it og tech i 2026: Se hvem af dem der har mest indflydelse

Magt 2026: Sådan ser magtens top-10 ud, når vi dykker ned i magten blandt politikere og interesseorganisationer.

21. august 2026 kl. 09.00 | læs »

Dansk top tech-lobbyist: Derfor er indflydelse på dansk it så svært for kommercielle topchefer

Lobbyisme foregår sjældent i mørke lokaler, og politikere gør ikke automatisk, hvad virksomhederne beder dem om. Den største misforståelse er måske, hvor svært og langsigtet arbejdet med indflydelse faktisk er, siger Christian Hannibal.

20. august 2026 kl. 13.24 | læs »

Stort opbrud: Her er de 10 mest magtfulde forretningsfolk i it-Danmark

Magt 2026: I toppen af listen over overhvervsfolk finder du en række stiftere, som er blevet både velstående og inflydelserige gennem deres arbejde - og så en tidligere direktør for et amerikansk tech-selskab, som i den grad har formået at sætte indflydelse på dagsordenen.

20. august 2026 kl. 08.01 | læs »