Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.542 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Dating-app ramt af massivt datalæk: Mere end 700.00 brugere er blevet ramt

Hundredtusinvis af seniorer og lesbiske kvinder er blevet ramt af et omfattede datalæk, der skyldes en sårbarhed i udviklingsplatformen Firebase.

12. december 2024 kl. 08.41 | læs »

Motorregistret ramt af massive problemer: Nye dokumenter afslører årsagen

Der bliver nu kastet lys over nogle af årsagerne til de probleme, som Motorstyrelsen har oplevet med Motorregistrets it-systemer.

12. december 2024 kl. 08.22 | læs »

Google klar med Gemini 2.0 og satser stort på ny trend: Chatbots kan snart blive din digital butler

Den helt nye version af Google Gemini er forberedt til en fremtid, hvor AI-chatbots kommer til at fungere som din digitale butler.

12. december 2024 kl. 07.58 | læs »

Datacentre truer med at trække tæppet væk under Irlands klimamål

Hyperscale datacentre bruger mere og mere energi, og i Irland, der huser mange datacentre, truer udviklingen nu landets klima-forpligtelser

12. december 2024 kl. 07.40 | læs »

Apple klar med ny stor opdatering: Danske brugere snydes dog for helt centrale funktioner

Onsdag aften udrullede Apple en ny stor opdatering til iPhones over hele verden. Danskerne vil dog først kunne få adgang til AI-funktionerne til april.

12. december 2024 kl. 07.11 | læs »

Morgen-briefing: Her er årets bedste iPhone-app / Regeringens tech-ekspertgruppe klar med ny rapport i dag / Alphabets aktie brager i vejret efter kvantegennembrud

Her er årets bedste iPhone-app. Regeringens tech-ekspertgruppe klar med ny rapport i dag. Alphabets aktie brager i vejret efter kvantegennembrud. Zalandos milliardopkøb begejstrer Anders Holch. Lunar klar med stor app-opdatering, og så er det i dag 44 år siden, at Apple blev børsnoteret.

12. december 2024 kl. 06.39 | læs »

Stor SAP-deadline nærmer sig: Men mange kunder tøver stadigæk med at rykke i clouden

Snart udløber SAP’s support til store ECC-platform, men mange kunder er fortsat usikre på, hvilken vej de skal vælge i fremtiden.

11. december 2024 kl. 16.30 | læs »

USA udpeger bagmand for omfattende cyber-spionage: Udlover dusør på 10 millioner dollar

En kinesisk it-sikkerhedspecialist og flere af hans kolleger bliver nu udpeget som bagmændene bag et ransomware-angreb rettet mod kritisk amerikansk infrastruktur og tusindvis af virksomheder i hele verden.

11. december 2024 kl. 08.31 | læs »

Bilgigant opgiver milliard-satsning på selvkørende biler

General Motors trækker stikket på selskabets satsning på selvkørende biler, Cruise. Indtil for kort tid siden var det ambitionen, at robottaxier fra Cruise allerede i 2030 skulle omsætte for 350 milliarder kroner.

11. december 2024 kl. 07.57 | læs »

Top-CISO Sune Aggergaard Mortensen har fået nyt job: Nu skal han styrke sikkerheden om Danmarks nye supercomputer

Han er tidligere blevet kåret til Årets CISO, og nu har fået et nyt job som it-sikkerhedschef for virksomheden bag Danmarks nye supercomputer, Gefion.

11. december 2024 kl. 07.30 | læs »