Karim Pedersen

Tidligere Journalist, klummeskribent eller blogger

Linkedin

Se Karim's LinkedIn profil

22.939 artikler på Computerworld

Karim Pedersen

Boeing opgiver internet på fly

Efter at have investeret en milliard dollar opgiver Boeing nu sine forsøg på at tilbyde netadgang til flyrejsende.

18. august 2006 kl. 10.20 | læs »

Dansk netbruger lænset for 15.000 kroner

En dansk internetbruger fik lænset sit betalingskort for 15.000 kroner. Banken dækker tabet, men kunderne skal altid selv opdage tyveriet.

18. august 2006 kl. 08.58 | læs »

Fusionsplaner kan skade IT-universitetet

Dansk Handel & Service opfordrer til et grundigt analysearbejde inden IT-Universitetet lægges sammen med andre universiteter.

17. august 2006 kl. 13.58 | læs »

Danske kreditkort-ejere i farezonen

Efter tyveri af kreditkort-oplysninger fra revisionsselskabet Ernst & Young kan 1.500 danskere risikere at få plyndret kontoen.

17. august 2006 kl. 09.39 | læs »

It-kandidater har nemt ved at finde jobs

Hele 95 procent af kandidaterne fra IT-universitetet i København er i beskæftigelse, viser en ny undersøgelse.

16. august 2006 kl. 13.39 | læs »

FM-radioen synger på sidste vers

I Storbritannien stopper en af landets største hifi-kæder snart salget af analoge FM-radioer.

16. august 2006 kl. 12.36 | læs »

Lettere administration af førtidspension

En ny webservice skal sørge for, at pensionsselskaber automatisk får meddelelse om de godt 15.000 personer, der hvert år tildeles førtidspension.

16. august 2006 kl. 10.32 | læs »

De Radikale foreslår straksafskrivning på it-udstyr

Hurtigere afskrivning på it-udstyr skal styrke det danske erhvervsliv i den internationale konkurrence.

16. august 2006 kl. 09.26 | læs »

Næste generation af trådløse netværk forsinket

Den længe ventede standard for den næste generation af trådløse netværk er forsinket igen og kommer sandsynligvis først i 2008.

15. august 2006 kl. 15.29 | læs »

Fagforening støtter åbne standarder

Folketingets beslutning om at indføre åbne standarder i det offentliges it-løsninger bakkes op af fagforeningen HK Samdata, som mener at åbne standarder kan være med til at sikre den kompetencemæssige bredde hos it-udviklerne.

15. august 2006 kl. 14.17 | læs »