Fusionsplaner kan skade IT-universitetet

Dansk Handel & Service opfordrer til et grundigt analysearbejde inden IT-Universitetet lægges sammen med andre universiteter.

IT-universitetet i København kunne i denne uge melde ud at 95 procent af de færdiguddannede kandidater er i beskæftigelse. Det lille danske universitet ligner dermed en succeshistorie uden lige - men succesen kan blive ruineret af regeringens fusionsplaner. Det mener erhvervsorganisationen Dansk Handel & Service.

»Den politiske reformiver på universitetsområdet synes så stor, at vi er ved at smide barnet ud med badevandet. Regeringen har kastet sig ud i en prisværdig - men svær - øvelse med det formål at fusionere landets 12 universiteter og 13 sektorforsknings-institutioner,« siger Jannik Schack Linnemann, der er forskningspolitisk chef i Dansk Handel & Service.

IT-Universitetet er blandt de universiteter, der står overfor en fusion. Regeringen har spillet ud med, at fusionspartneren bør hedde Københavns Universitet, og den 15. september er der frist for, at universiteterne kan sende forslag ind til videnskabsminister Helge Sander.

»Hvis IT-Universitetet skal lægges sammen med andre universiteter - f.eks. Københavns Universitet - skal den politiske beslutning ikke tages over hals og hoved, men baseres på et grundig analysearbejde, der klart påviser en faglig synergi. Erhvervslivet har jo taget imod de nye cand.it.er med åbne arme, og det må en uovervejet fusion ikke ødelægge,« siger Jannik Schack Linnemann til ComON.

Han mener at indretningen af fremtidens forsknings-institutioner er en vigtig del af svaret på spørgsmålet om, hvad vi skal leve af fremover som nation.

»Hvorfor fusioner? Det korte svar er, at den globale konkurrence kalder på kritisk masse. Det lange svar er, at vi ikke bliver verdensmestre ved at smøre samfundets investeringer i viden tyndt ud. Universiteterne skal have større faglig, organisatorisk og økonomisk robusthed, fordi det skaber større kvalitet i kerneydelserne og bedre omstillingsevne. Vi mener, at der både er faglige synergier og administrative stordriftsfordele ved fusioner, hvis de sker velovervejet. Tilsvarende bør fusioner bane vejen for at dyrke eliten blandt studerende og forskere langt mere professionelt, end tilfældet er i dag,« siger han.

Ifølge erhvervsorganisationen har Danmark gode chancer i det globale videnkapløb - men det kræver en målrettet indsats.

»I stedet for at kopiere vores højteknologiske konkurrenter i udlandet skal vi skabe en global videnniche, som er svær at efterligne. Vi skal udvikle multifaglige kreative videnmiljøer, der kombinerer it, business, teknologiforståelse og samfund på helt nye måder. Det er dét, vi kalder Stanford-modellen - en model, der er berømmet i anerkendte ranglister over verdens mest innovative universiteter,« siger Jannik Schack Linnemann.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere