Alexander Haslund

Tidligere strategi- og ledelsesredaktør

Linkedin

Se Alexander's LinkedIn profil

Jeg har konstant fokus på at komme tæt på de professionelle it-beslutningstageres udfordringer og muligheder. Mit mål er at levere relevant indhold om strategi, ledelse og digitalisering, der er aktuelt, i øjenhøjde, direkte værdiskabede og handlingsorienteret.

Jeg er udannet journalist fra Roskilde Universitet med en tværfaglig profil indenfor it og digitalisering.

Jeg interesserer mig for den teknologiske udvikling, nye trends, strategi og ledelse, metoder, markedet og de udfordringer og muligheder it og digitalisering medfører for det private og offentlige samt for samfundet som helhed.

2.539 artikler på Computerworld

Alexander Haslund

Huawei gennemfører succesfuld 5G-test på Færøerne: Åbner snart lynhurtig forbindelse til udvalgte kunder

Huawei og teleselskabet Faroese Telecom har gennemført det første opkald på Færøernes nye 5G-netværk, som leveres af Huawei. I sensommeren 2019 forventer Huawei, at 5G er tilgængeligt for kunder på udvalgte steder. Se også hvad hastighedstesten nåede op på.

11. juni 2019 kl. 07.01 | læs »

Årets CIO 2019 var 'helt smadret' efter udnævnelsen - nu strømmer lykønskningerne ind: "Det betyder utrolig meget, at folk har ment, at prisen var fortjent"

Interview: Tidligere på ugen vandt Stig Lundbech prisen som Årets CIO 2019. Vi ringede ham op for at høre, hvordan det er at blive udnævnt til landets dygtigste CIO, og hvad man tænker, når man går på scenen for at modtage en 15 kilo tung pokal.

7. juni 2019 kl. 15.05 | læs »

Nyt it-selskab vil kombinere klassiske konsulentydelser med data: "Den kombination af kompetencer er svær at finde og i høj efterspørgsel hos kunderne"

Det nordiske konsulenthus Qvartz med base i København har taget konsekvensen af manglende profiler inden for data analytics og oprettet et helt ny selskab. Her er visionen om den nyetablerede virksomhed, der allerede har 40 medarbejdere.

7. juni 2019 kl. 11.02 | læs »
9

Huawei skal bygge Ruslands 5G-netværk

I forbindelse med et topmøde i Moskva har Huawei og Ruslands største netværksoperatør indgået en aftale om udrulningen af Ruslands fremtidige 5G-netværk.

6. juni 2019 kl. 17.07 | læs »

Google vil købe softwarevirksomhed for 17 milliarder

Søgemaskinegiganten er klar med over 17 milliarder kroner for virksomhed bag business intelligence- og big data-platform.

6. juni 2019 kl. 16.09 | læs »
3

Det Fælles Medicinkort ramt af it-koks: Opdateringsfejl skyld i store problemer

Det Fælles Medicinkort har været ramt af så store it-problemer, at løsningen stort set har været utilgængelig. Driften forventes normal fra onsdag morgen.

4. juni 2019 kl. 17.15 | læs »

Stig Lundbech kæmper med at få digitaliseringsagendaen på dagsordenen i Københavns Kommune: "Vi skal i gang nu, så vi er parat"

Nomineret til Årets CIO 2019: Københavns Kommune er med Stig Lundbech, direktør for Koncern IT, gået fra at have store problemer med den kommunale it-drift til at kæmpe for at sætte ny teknologi på dagsordenen. "Jeg kan ikke komme og lire af, at det vigtigste er at ansætte it-artikitekter. Det er der ikke nogen, der synes," fortæller Sitg Lundbech om udfordringen. Her kan du læse baggrunden for Stig Lundbechs anden nominering til Danmarks bedste CIO.

31. maj 2019 kl. 14.30 | læs »

SAP-huset 2BM jagter børsnotering inden for fem år: Opkøb og omsætning på over en halv milliard kroner er nøglen

Det danske SAP-hus 2BM kom solidt ud af 2018 med vækst i omsætning og indtjening. Men der skal mere fart på for den fremadstormende danske virksomhed, som har plan om en halv milliard kroner i omsætning og børsnotering. Læs her, hvordan direktøren vil gribe enorme opgave an.

31. maj 2019 kl. 09.00 | læs »

Dansk SAP-hus leverer solidt regnskab for 2018 - men skal have mere fart på: "I dag sender vi 230 breve ud til SAP-kunder"

Det danske SAP-hus 2BM øger i 2018 indtjening og omsætning markant på baggrund af især GDPR, som har været et profitabelt område for virksomheden. Nu skal 2BM sætte fart på i markedet for S/4 - SAP's nye ERP-motor, som 2BM har investeret store summer i at være klar til.

29. maj 2019 kl. 11.14 | læs »

Visma e-conomic har hentet 28.000 nye kunder på et år: "Mange lidt større virksomheder får en ‘aha-oplevelse'"

2018 blev et solidt år for Visma e-conomic, der hæver omsætning og henter mere end 28.000 nye kunder. "e-conomic har historisk været kendt som regnskabsprogrammet for de mindste virksomheder," lyder det fra administrerende direktør, der mener, at flere større virksomheder har fået øjnene op for regnskabsprogrammet.

29. maj 2019 kl. 08.35 | læs »