To af de store spillere på tech-markedet IBM og SAP går nu sammen om et cloud-samarbejde.
14. februar 2022 kl. 15.13 |
læs »
Mandag formiddag har et nedbrud skabt problemer for flere offentlige hjemmesider, men nu er fejlen rettet.
14. februar 2022 kl. 12.25 |
læs »
Der er en ny build på vej til Windows 11, og hos Windows Insiders i Beta- og Release Preview-kanalerne er den allerede udgivet. Der er tale om en lang række løsninger på hidtidige problemer. Læs om de kommende opdateringer her.
14. februar 2022 kl. 12.20 |
læs »
NemID er ramt af et nedbrud, som påvirker adgangen til flere offentlige hjemmesider. Blandt andet kan det være svært at se svaret på sin coronatest.
14. februar 2022 kl. 10.38 |
læs »
Microsoft, Linux, KPMG og EY er blandt de virksomheder og organisationer, der er gået sammen for at sætte fokus på at føre regnskab over CO2-udledning og investeringer inden for området.
14. februar 2022 kl. 10.31 |
læs »
De otte universiteter i Danmark forhandler om en samlet sektoraftale om køb af Microsoft-produkter. De undgår store prisstigninger, som tidligere har været meldt ud fra Microsoft, da uddannelsesinstitutioner har særstatus, men skal stadig forhandle en ny aftale med nye vilkår, og satser de også på at prisen ikke stiger for meget. "For ellers har vi et problem," siger universiteternes forhandlingschef, Martin Bech.
11. februar 2022 kl. 10.59 |
læs »
Ny og forbedret ydeevne hos Microsoft Teams gør, at energiforbruget ved Teams-møder er faldet betydeligt.
10. februar 2022 kl. 14.36 |
læs »
Visse Insider-versioner af Windows 11 har en række deaktiverede funktioner, som er brudstykker af, hvad der er på vej til styresystemet, som Microsoft ikke har givet offentlige meldinger om.
10. februar 2022 kl. 11.38 |
læs »
Interview: Det strømmer ind med især en type partnere i Microsofts store økosystem af partnere i Danmark. Partner-netværket gennemgår for tiden store ændringer. "Vi ser en meget stærk vækst," siger selskabets nye partner-direktør, Morten Kvist Thomsen.
09. februar 2022 kl. 13.04 |
læs »
Microsoft har fremlagt tallene for, hvor ofte deres systemer har måtte stoppe et cyberangreb sidste år, og der er tale om milliarder af gange.
08. februar 2022 kl. 10.44 |
læs »