Branchen konsoliderer: Ny fusion i den danske cloud- og hosting-branche

To danske cloud- og hosting-firmaer indgår et fornuftsægteskab, der skal fremtidssikre forretningen.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Venzo Hosting og Klestrup Partners har valgt at slå pjalterne sammen.

Fra og med idag vil navnene for de to virksomheder med 50 medarbejdere blive til et, nemlig Hosters.

Begrundelsen for sammenlægningen er, at der skal en hvis kapital og størrelse til for at kunne agerer i netop denne del af it-branchen.

Venzo Hosting, der blev stiftet i 2012, rådgiver om og driver Micosoft-baserede cloud-løsninger for virksomheder mens Klestrup Partners designer, udvikler og driver it-løsninger.

Læs også: Opsang til dansk hosting-branche: Vi kan jo sagtens konkurrere med Amazon

Branchen konsoliderer

Fusionen er en konsekvens af den store konsolideringsbølge, der har ramt Danmark inden for cloud- og hosting-markedet.

Læs også: Nu begynder opkøbsbølgen: Kapitalfond køber to danske hosting-firmaer i kæmpehandel

Hvor andre virksomheder lader sig købe af kapitalfonde, så er det afgørende for Hosters, at de forbliver selvejende, forklarer administrerende direktør Jakob Norup fra det tidligere Venzo Hosting.

"For fortsat at kunne agere i den professionelle ende af markedet, har det været nødvendigt at opnå en størrelse, der gør, at vi også fremadrettet kan tilbyde high-end hosting, cloud og managed services til den rette økonomi og med fastholdelse af passion omkring teknologi," siger han og fortsætter:

"Derfor slår vi os sammen og med den økonomiske støtte, har vi sikret, at vi fortsat kan servicere vores kunder på den måde."

Ejerkredsen bag det nye firma bliver Jakob Norup fra Venzo Hosting og Jeppe Andersen fra Klestrup Partners.

Jakob Norup bliver administrerende direktør og Jeppe Andersen bliver teknisk direktør for det nye Hosters A/S.

Læs også:
TDC dropper salg af TDC Hosting - men overvejer nu et helt andet frasalg

Nu begynder opkøbsbølgen: Kapitalfond køber to danske hosting-firmaer i kæmpehandel

Ny rapport: Danske hosting-firmaer i vild vækst - opkøbsbølge kan være på vej

Læses lige nu

    Annonce

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S