Nu begynder opkøbsbølgen: Kapitalfond køber to danske hosting-firmaer i kæmpehandel

Britisk kapitalfond lægger mere end 200 millioner kroner på bordet i kæmpehandel, der skal slå de to jyske hosting-firmaer Zitcom og Scannet sammen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Den britiske kapitalfond HgCapital overtager kontrollen med de to succesfulde cloud- og hosting-virksomheder Zitcom og Scannet, som holder til i henholdsvis Skanderborg og Kolding.

Det fremgår af meddelelser på de to firmaers hjemmesider.

Med i alt 90 medarbejdere og en omsætning på omkring 150 millioner kroner bliver der dermed skabt en ny stor spiller på markedet for hosting og andre it-services til især mindre erhvervskunder.

Både Zitcom og Scannet har de seneste år leveret flotte resultater.

I regnskabet for 2014 nåede Zitcom, der også er kendt for brands som Wannafind, UnoEuro og Curanet, en omsætning på 81 millioner kroner - et plus på 11 procent - og et overskud efter skat på 11,9 millioner kroner.

Scannet oplyser ikke sin omsætning, men den ligger ifølge Computerworlds oplysninger på omkring 70 millioner årligt. Scannet har senest afleveret et overskud på 15,2 millioner kroner.

Parterne oplyser ikke størrelsen på købssummen for de to selskaber. Men kendere af branchen anslår, at HgCapital til sammen har lagt mere end 200 millioner kroner på bordet for de to selskaber.

Ny øverste chef i den nye hostingudbyder bliver Stefan Rosenlund, som indtil i dag har været salgsansvarlig i Zitcom. Scannets hidtidige direktør Jan Berg fortsætter i rollen som driftsdirektør (COO).

"I HgCapital har vi fundet den perfekte samarbejdspartner til at hjælpe os med vores mission om at levere hosting- og cloud-løsninger i absolut topklasse. Med investeringen får mit hold og jeg langt bedre betingelser for at styrke og udvide vores position i det danske marked, og det glæder vi os rigtig meget til," siger Stefan Rosenlund i en udtalelse.

Opkøbsbølge på vej

De seneste måneder har hostingbranchen svirret med rygter om opkøb og konsolidering blandt udbydere af hostingsservices. Med fusionen af Zitcom og Scannet ser der nu ud til at være gået hul på bylden.

Læs også: Ny rapport: Danske hosting-firmaer i vild vækst - opkøbsbølge kan være på vej

Kundernes krav om stadig mere professionelle services øger behovet for kapital og større volumen, hvis man vil have sin forretning til at hænge sammen.

Samtidig er det danske hostingmarked præget af mange mindre udbydere, som står over for store investeringer i både teknologi og salg. Det kræver stærke investorer som eksempelvis en kapitalfond. Og ifølge Computerworlds oplysninger undersøger en stribe hosting-firmaer i øjeblikket muligheden for opkøb eller fusioner.

"Kvaliteten af vore services skal op, og det er dyrt. Så der er større villighed til at tale om samarbejde i øjeblikket," som en kilde udtrykker det.

På kundesiden er der desuden udsigt til, at mange mindre erhvervskunder vil outsource deres it-drift og efterspørge cloud-løsninger. Det åbner store muligheder for vækst i den professionelle ende af hosting-markedet.

Samtidig går TDC med overvejelser om at frasælge sin hosting-forretning. Det åbner mulighed for at mindre udbydere som eksempelvis Zitcom kan gå på strandhugst blandt de kunder, som i dag bruger TDC Hosting som udbyder.

HgCapitals investering i Scannet/Zitcom kan derfor være startskuddet til en større opkøbsbølge, hvor hostingudbydere enten slår sig sammen eller allierer sig med eksterne investorer.

Korrigeret: Det fremgik oprindeligt af denne artikel, at Zitcom og Scannet fusioneres i ét selskab. Men ifølge Stefan Rosenlund er der endnu ikke taget stilling til, hvordan sammenlægningen af de to firmaer skal foregå i praksis.

Læs også:

TDC ved at sælge sin hosting-forretning for en milliard kroner

Godt råd til dig som hostingkunde: Sådan kan du undgå at havne i alvorlige problemer

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS