Ny rapport: Danske hosting-firmaer i vild vækst - opkøbsbølge kan være på vej

Markedet for hosting er en guldgrube for en stribe danske it-firmaer, viser ny rapport. En stribe af de lokale danske spillere på markedet præsterer både kraftig vækst og solid indtjening. Det kan udløse en bølge af opkøb og fusioner.

Artikel top billede

En stribe danske it-firmaer spinder guld på at levere outsourcing til især mindre og mellemstore virksomheder. Det gør de skarpeste hostingudbydere til oplagte mål for opkøb eller fusioner.

Det spår rådgivningsfirmaet Capitalmind, som i en ny rapport har analyseret økonomien i 31 danske hosting-udbydere.

I perioden fra 2012 til 2014 har de 31 firmaer i gennemsnit præsteret en vækst i bruttofortjeneste på ni procent. Og blandt de 15 bedste hosting-firmaer ligger det gennemsnitlige vækst i indtjeningen helt oppe på 25 procent.

Hosting-firmaernes succes er ifølge Capitalmind udtryk for, at især mange mindre og mellemstore virksomheder stadig ikke har outsourcet deres data, applikationer og it-drift til mere eller mindre cloudbaserede løsninger.

Hele 67 procent af danske virksomheder har stadig deres it in-house, og hosting-branchen har derfor stort potentiale for yderligere vækst, lyder det fra managing partner i Capitalmind, Stig Madsen Lachenmeier.

"De her virksomheder vokser meget mere end både samfundsøkonomien og resten af it-branchen. Derfor er det en meget spændende niche," siger han og peger på, at der over de sidste år er sket en kraftig professionalisering blandt hosting-firmaerne.

Står ved et vadested

Capitalmind er rådgivningsfirma indenfor såkaldt corporate finance. Firmaet lever med andre ord af at hjælpe investorer med at finde brancher og enkeltvirksomheder, hvor der er bedst udsigt til at få en økonomisk gevinst.

"Nogle hosting-firmaer er startet for måske 10 år siden som startups og har nu udviklet sig nu til at være små veldrevne virksomheder. Men mange af dem står nu og skal tage stilling til, om de skal følge med markedet. Og så er de nødt til at vokse yderligere," siger Stig Madsen Lachenmeier.

Han lægger ikke skjul på, at flere af de succesfulde hosting-firmaer er oplagte kandidater til kommende fusioner eller opkøb fra investeringsfonde eller andre spillere i markedet, der er på udkig efter virksomheder, der kan give solidt afkast.

"Jeg er ikke i tvivl om, at der kommer nogle transaktioner i det her marked. Man skal have en vis størrelse og en finansiel styrke for hele tiden at udvikle nye produkter og følge med teknologisk. Det driver en konsolidering," siger Stig Madsen Lachenmeier, som dog ikke ønsker at sætte navn på hvilke hostingfirmaer, som investorerne finder mest appetitlige.

Hostingfirmaer med størst indtjening (EBITDA - tkr.) 2012 til 2014.

 

 2012 2014
EG Data Inform A/S 54.25050.159
Interxion Aps 37.55733.468
Zitcom A/S22.32630.211
DanDomain A/S31.11827.917
A/S Scannet28.75522.533
IT Relation A/S9.13722.003
Front-data A/S8.29617.341
Netic A/S8.38813.624
Outforce A/S10.98212.715
Cohaesio A/S10.76911.956
Jaynet A/S7.68411.879
HostNordic A/S8.03510.820
Athena IT-Group A/S15.02210.786
T26 Technology A/S2.8828.301
Inventio.it A/S7.2887.739
Kilde: Capitalmind - Fabulous 15 - Hosting

Læs også:

TDC ved at sælge sin hosting-forretning for en milliard kroner

Danske hostingfirmaer melder Microsoft for brud på konkurrenceregler

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos