Priserne på e-bogs-læsere rasler ned - få overblikket

Der er for alvor ved at komme gang i markedet for digitale e-bogs-læsere, og det har fået de konkurrerende producenter til at sænke priserne markant.

Artikel top billede

Der er dømt udsalg på e-bogs-markedet, hvor et stigende antal producenter forsøger at blive de mest attraktive bud, når kunderne går på indkøb - mange af dem måske for første gang.

For et par uger siden valgte Barnes & Noble at sænke prisen på e-bogs-læseren Nook med 60 dollars, så den nu koster 199 dollars eller omkring 1.200 kroner. Samtidig annoncerede selskabet en ny model uden WiFi til blot 149 dollars, cirka 900 kroner.

Få timer senere fulgte Amazon trop ved at tilbyde den billigste version af Kindle til 189 dollars svarende til omkring 1.150 kroner, 70 dollars under den hidtidige pris.

Den pris er markant lavere end de 399 dollars, omkring 2.400 kroner, man måtte slippe, da den første Kindle ramte det amerikanske marked i 2007.

Endnu en sænker priserne

Nu er det så Sony, der netop har været i gang med lommeregneren og sænker prisen på selskabets e-bogs-læsere, der går under brandet Reader.

Sony sænker prisen på tre af modellerne, så eksempelvis Pocket Edition går fra 169 dollars til 149 dollars, hvilket svarer til omkring 900 kroner direkte oversat til dansk valuta.

Ingen af disse e-bogs-læsere kan endnu købes i danske butikker, men må i stedet bestilles over nettet.

Herhjemme har forlaget Gyldendal valgt at satse på e-bogs-læseren Cybook Opus. Den koster i øjeblikket 1.999 kroner inklusiv en række for-installerede bøger.

Smartphones og tablets udfordrer

Mens alle de nævnte produkter er dedikerede e-bogs-læsere, der benytter sig af såkaldt e-ink, elektronisk blæk, sker der samtidig også store ting og sager på markedet for smartphones og tablets.

Her er det specielt softwaren, der driver udviklingen.

Både Amazon, Barnes & Noble og en række andre bog-firmaer har således udgivet applikationer til produkter som iPhone og Android-telefonerne.

Senest har Apples iPad meldt sig som en udfordrer til e-ink-produkterne.

På den - og de mange smartphones - kan man både anvende eksempelvis Amazons Kindle-applikation og Apples egen iBook-applikation.

Fordelen ved disse produkter er, at de kan andet og mere end at fungere som en e-bogs-læser.

Omvendt vil mange argumentere for, at det er mere behageligt at læse lange tekster på en dedikeret e-bogs-læser. Samtidig er farveskærme med høj opløsning heller ikke ligefrem guf for batteriet, hvorimod e-ink-produkterne står stærkere på denne front.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos