Hvor blev gennembruddet for virtuelle desktops af?

Mange analytikere og leverandører havde spået, at 2010 ville være året, hvor de virtuelle desktops fik det helt store gennembrud. Det er bare ikke sket.

Artikel top billede

2010 er af mange blevet spået som året, hvor desktop-virtualisering for alvor ville få sit gennembrud.

Blandt andet viste en undersøgelse i 2009 blandt 800 amerikanske virksomheder, at 31 procent af dem havde planer om at implementere virtuelle dekstops i 2010. Året inden havde tallet være 13 procent.

Men over halvvejs inde i 2010 er det store gennembrud udeblevet.

Computerworlds amerikanske søstermedie CIO.com fortæller, at salget af desktop-virtualiserings produkter, ifølge IDC analytiker Ian Song, i 2010 er vokset i en rate der cirka er på niveau med 2009.

IDC kommer i midten af august med en rapport om salg af virtualiserings-produkter, men ifølge Song, vil den ikke vise nogen kæmpe vækst i virtuel desktop infrastruktur.

"Normalt er investerings-beslutninger bestemt af it-professionelle, som leder efter en løsning på et bestemt problem," forklarer Ian Song.

"Strategiske beslutninger der kan føre til, at virtuel desktop-infrastruktur bliver implementeret mere bredt vil først komme, når der er langsigtede resultater, der viser, at der er solide udbytter ved det," forklarer han.

Virtualisering ikke problemfrit

Brian Madden, der er analytiker og redaktør på et internetsite, hvor desktop-virtualisering diskuteres, er også enig, at desktop-virtualisering ikke har gennemgået det gennembrud, der var forventet.

Han skriver blandt andet, at virksomheder stadig eksperimenterer med virtuelle desktops. Problemet er, at desktop-virtualiseringsprodukter ikke klarer sig godt nok og ikke er funktions-rige nok til at gøre skiftet problemfrit.

Dog har Windows 7 været med til at øge antallet af virtuelle desktops i virksomheder i USA, bare ikke på den måde som leverandører og tilhængere foretrækker.

"Der er meget virtualisering med Windows 7," siger Ian Song til IDG News Service.

"Men det er hovedsagligt folk, der kører inkompatible programmer i XP Mode (Windows 7's indbyggede virtuelle XP maskine, red.)," forklarer han.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S