Naser Khader vil politianmelde grove bloggere

Den konservative politiker Naser Khader er så træt af dårlig tone på sin blog, at han nu ønsker en "nul tolerance"-politik.

Artikel top billede

Hvor grov kan en netdebattør tillade sig at være?

Der er grænser, er et af budskaberne fra Naser Khader, som blogger om emnet i sin blog på berlingske.dk.

Ifølge den konservative politiker er der en tendens til, at debatter på internettet bliver saboteret af de netbrugere, som politikeren omtaler som "blog-terrorister".

"Nettet fungerer grundlæggende godt som et demokratisk forum, men den demokratiske debat kan blive ødelagt af tudehorn og blog-terrorister," formulerer han blandt andet i sin blog.

Derfor gør han det nu klart, at han ønsker et opgør med de såkaldte blog-terrorister.

"I dag starter en ny sæson og nye blogge (da han indledte den ny sæson i mandags, red.). Og jeg glæder mig. Men fra nu af kører jeg en nul-tolerance over for usaglige og perfide bloggere," skriver han.

Naser Khader skriver videre i sin blog, at han har oplevet, at nogle netbrugere har postet svar i politikerens navn i kommentarfelterne under hans blog.

"Hvis man spammer debatten ved at udgive sig for at være andre end den man er, risikerer man i første omgang at blive blokeret, og i grove tilfælde at blive politianmeldt," understreger Naser Khader i sin blog.

Nettet er offentligt rum

I sin blog fremhæver Naser Khader eksempler på den slags indlæg, som han fremover skrider ind over for. Et af eksemplerne er nedenstående, og skribenter af den slags indlæg vil fremover blive blokeret, understreger han.

"Klovne nasser. Forlad nu politik. Du er på ingen måde værdig til en løn på 80.000 Mdr. Please gå af kære klovne nasser. Lav noget stand up show eller lignende."(Hirsi Alis Mission Impossible, 02.05.2010)

En af politikerens hovedpointer er, at debattører på nettet bør følge de samme regler, som der gælder uden for cyberspace.

"Men nettet er et offentligt rum og derfor bør man følge de samme normer, som man ville i en face-to-face diskussion," skriver han.

Læs Naser Khaders blog her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S