Indien får adgang til BlackBerry-kommunikation

BlackBerry-producenten RIM har lovet, at Indien får adgang til den ellers krypterede kommunikation.

Artikel top billede

Den canadiske BlackBerry-producent RIM har nu indgået en aftale med de indiske myndigheder for at undgå den spærring, som Indien tidligere har truet med.

Nyhedsmediet Times of India skriver, at RIM har lovet Indien en teknisk løsning, så myndighederne kan dekryptere BlackBerry-kommunikation i tilfælde af, at man har mistanke om kriminelle aktiviteter.

"De (RIM, red.) har forsikret os om, at de vil komme med en teknisk løsning for Messenger og enterprise mail i næste uge. Vores tekniske hold vil evaluere, om det virker," udtaler en regerings-repræsentant til Times of India.

Indien har på lige fod med lande som Saudi-Arabien, Libanon, De Forenede Arabiske Emirater og Algeriet lagt pres på RIM, fordi man mener, at den krypterede kommunikation mellem BlackBerry-enheder kan misbruges til ulovlige formål.

Det har tidligere været fremme, at RIM også har indgået en aftale med Saudi-Arabien for at undgå en spærring.

RIM's overordnede principper

Den sparsomme information om aftalerne har mødt en del kritik, blandt andet fra Nick Jones, vice president og teleanalytiker i Gartner, der mener, at Research In Motion bør forklare, hvorledes tingene rent faktisk forholder sig.

Hvilke konkrete aftaler har selskabet med forskellige lande?

I sidste uge udsendte RIM en officiel meddelelse i et forsøg på at forklare sig.

"Selvom RIM ikke kan afsløre fortrolige, regulatoriske diskussioner, der finder sted med nogen regering, forsikrer RIM sine kunder, at det virkelig forsøger at være så samarbejdsvillig som mulig med regeringer, når det handler om at legale og nationale sikkerhedskrav, og samtidig også sikrer de lovlige behov hos borgere og virksomheder," skrev RIM blandt andet i meddelelsen.

Selskabet mener, at det har "trukket en fast linje" ved at insistere på fire overordnede principper, som du kan læse om her.

Sagen er dog omtålelig for RIM, da selskabet på den ene side skal tilgodese kundernes krav om sikkerhed og på den anden side skal undgå at blive udelukket fra bestemte lande, fordi man ikke retter sig efter myndighedernes krav.

Ifølge Times of India er der omkring en million BlackBerry-brugere i Indien og 41 millioner på verdensplan.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S