Intel køber McAfee for 45 milliarder kroner

Opdateret: Chipgiganten Intel køber sikkerhedsfirmaet McAfee for milliardbeløb.

Artikel top billede

Læs også: Sådan vil Intel spinde guld på McAfee.

Intel meddeler i en pressemeddelelse, at selskabet køber sikkerhedsfirmaet McAfee for et beløb, der svarer til 45 milliarder kroner.

Intel har indgået en aftale med McAfee, der indebærer, at chipselskabet betaler 48 dollars, 285 kroner, per McAfee-aktie. Opkøbet kommer dermed i alt til at koste Intel 7,68 milliarder dollars eller omkring 45 milliarder kroner.

"Tilføjelsen af McAfee-produkter og teknologier til Intels portefølje bringer os enormt talentfulde mennesker med et track record for at levere sikkerheds-innovation, produkter og services, som industrien og forbrugere stoler på kan gøre det mere sikkert at koble sig op til internettet," siger Intels CEO Paul Otellini.

Nutidens sikkerhed hænger ifølge Intel ikke godt nok sammen med de milliarder af internetenheder og trådløse enheder, der findes i biler, fjernsyn, sundheds-udstyr, pengeautomater og så videre.

McAfee ville være "verdens største"

McAfee er blandt verdens største sikkerhedsfirmaer, og administrerende direktør David DeWalt peger på, at sikkerheds-landskabet har ændret sig drastisk i de seneste år med mange nye trusler hver måned.

"Vi tror, at købet vil resultere i, at vi bedre kan levere en mere sikker og betroet oplevelse på internet-enablede enheder, udtaler McAfee-direktøren.

McAfee, der holder til i Santa Clara i Californien, blev stiftet i 1987.

I 2009 omsatte selskabet for cirka to milliarder dollars eller næsten 12 milliarder kroner. McAfee har 6.100 ansatte, der altså nu får ny arbejdsgiver.

Computerworld mødte i 2008 David DeWalt, da han var i København. Dengang var det direktørens ambition, at McAfee skulle være "det største og vigtigste sikkerheds-firma i verden."

Læs også: Sådan vil Intel spinde guld på McAfee.

Derfor køber Intel McAfee:
Intels køb af McAfee skal nu godkendes af henholdsvis aktionærerne og konkurrencemyndighederne. De to selskaber har postet en video, hvor de forklarer om baggrunden for handlen - se den her:

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S