Intel køber McAfee for 45 milliarder kroner

Opdateret: Chipgiganten Intel køber sikkerhedsfirmaet McAfee for milliardbeløb.

Artikel top billede

Læs også: Sådan vil Intel spinde guld på McAfee.

Intel meddeler i en pressemeddelelse, at selskabet køber sikkerhedsfirmaet McAfee for et beløb, der svarer til 45 milliarder kroner.

Intel har indgået en aftale med McAfee, der indebærer, at chipselskabet betaler 48 dollars, 285 kroner, per McAfee-aktie. Opkøbet kommer dermed i alt til at koste Intel 7,68 milliarder dollars eller omkring 45 milliarder kroner.

"Tilføjelsen af McAfee-produkter og teknologier til Intels portefølje bringer os enormt talentfulde mennesker med et track record for at levere sikkerheds-innovation, produkter og services, som industrien og forbrugere stoler på kan gøre det mere sikkert at koble sig op til internettet," siger Intels CEO Paul Otellini.

Nutidens sikkerhed hænger ifølge Intel ikke godt nok sammen med de milliarder af internetenheder og trådløse enheder, der findes i biler, fjernsyn, sundheds-udstyr, pengeautomater og så videre.

McAfee ville være "verdens største"

McAfee er blandt verdens største sikkerhedsfirmaer, og administrerende direktør David DeWalt peger på, at sikkerheds-landskabet har ændret sig drastisk i de seneste år med mange nye trusler hver måned.

"Vi tror, at købet vil resultere i, at vi bedre kan levere en mere sikker og betroet oplevelse på internet-enablede enheder, udtaler McAfee-direktøren.

McAfee, der holder til i Santa Clara i Californien, blev stiftet i 1987.

I 2009 omsatte selskabet for cirka to milliarder dollars eller næsten 12 milliarder kroner. McAfee har 6.100 ansatte, der altså nu får ny arbejdsgiver.

Computerworld mødte i 2008 David DeWalt, da han var i København. Dengang var det direktørens ambition, at McAfee skulle være "det største og vigtigste sikkerheds-firma i verden."

Læs også: Sådan vil Intel spinde guld på McAfee.

Derfor køber Intel McAfee:
Intels køb af McAfee skal nu godkendes af henholdsvis aktionærerne og konkurrencemyndighederne. De to selskaber har postet en video, hvor de forklarer om baggrunden for handlen - se den her:

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S