Artikel top billede

Sikkerhedsfejl sender aktionærforening i rødt

En fejlbehæftet sikkerhedsopdatering har sendt både webside og arbejdsstationer i Dansk Aktionærforening på utiltænkt orlov.

En signaturopdatering giver i øjeblikket grå hår i hovedet hos de ansatte i Dansk Aktionærforening.

Her benytter man nemlig produkter fra sikkerhedsfirmaet Eset, der i går udsendte en opdatering, som sendte firmaets egne produkter til tælling.

"Natten til i går havde vi et nedbrud på vores web-server, som vi ikke kunne forstå," fortæller Jens Møller Nielsen, der er chefredaktør for Aktionæren og Shareholders.dk.

"Det hele så ud til at fungere, men vi blev ved med at få en masse fejlmeddelelser, blandt andet på de bannere, der er placeret på websiden," siger han.

Og denne gang var der hjemmel til at slå budbringeren ihjel, for der var tale om falsk alarm.

"Det har vist sig at være falske virusalarmer, der er opstået i forbindelse med en opdatering," siger Jens Møller Nielsen, hvis mail-server også måtte en tur i hegnet.

Webserveren i Dansk Aktionærforening er nu kommet på benene igen, men der arbejdes stadig på at få liv i foreningens interne infrastruktur.

Ikke et stort problem i DK
Sikkerhedsfirmaet Eset hører ikke til blandt de store firmaer, og derfor bliver den fejlbehæftede signaturopdatering næppe noget problem på vores breddegrader.

"Eset er en lille, lille spiller på markedet," fortæller Shehzad Ahmad, der er leder ad DK-CERT.

"De er næsten ikke eksisterende i Danmark, hvilket betyder, at fejlens omfang vil være begrænset, både for almindelige brugere og virksomheder," siger han.

Fejlen beskriver også på TechNet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere