Eksperter enige: NemID-password er for ringe

Danskernes digitale adgangskort tager ikke hensyn til, om du bruger store eller små bogstaver i dit password. En markant forringelse af sikkerheden, lyder det fra en stribe eksperter.

Artikel top billede

Når man vælger password til sin NemID-konto, behøver man ikke bekymre sig om, om det skal indeholde store og små bogstaver. Det er nemlig fløjtende ligegyldigt.

Det er ellers en klassisk tommelfingerregel, at et stærkt password skal indeholde både store og små bogstaver samt tal og tegn. Derved opnår man en markant højere sikkerhed.

Denne holdning deles dog ikke af DanID, der er firmaet bag NemID. Her sondrer man nemlig ikke mellem store og små bogstaver, og det har man heller ikke tænkt sig at gøre.

"Det er den politik, der er vedtaget," siger Peter Lind Damkjær, PKI-specialist i DanID.

DanID's forklaring på password-politikken er, at man skal se login, password og nøglekort-koden som et samlet password.

De tre elementer skal være korrekte, ellers kan man ikke få adgang. Samtidig er NemID beskyttet mod brute force-angreb således, at kontoen lukkes efter fem forkerte login-forsøg.

Årsagen til, at man vælger de store bogstaver fra, er for, at brugeren ikke skal bliver forvirret.

"Til gengæld kan man vælge et password, der er op til 40 cifre langt, hvilket giver stor sikkerhed," siger Peter Lind Damkjær, fra DanID, som ligeledes fortæller, at der ikke er planer om at lave politikken om.

Markant dårligere sikkerhed

En stribe sikkerhedseksperter er derimod enige om, at det giver en markant bedre sikkerhed, hvis man sondrer mellem store og små bogstaver i et password.

"Det forringer sikkerheden markant, hvis man ser bort fra forskellen mellem store og små bogstaver," siger Ken Willen, der er sikkerhedsekspert i Symantec.

"Det undrer mig meget, at man har set bort fra den mulighed i NemID-løsningen," siger han.

Hans undren deles af Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS og Shehzad Ahmad, der er leder af DK-CERT, som begge pointerer, at et password er langt stærkere, hvis man bruger både store og små bogstaver.

Det er dog ikke ualmindeligt, at funktionen fravælges.

"Flere virksomheder anvender en lignende politik, da blandingen af store og små bogstaver giver meget trafik i support-afdelingen, fordi folk ikke kan huske den kombination, de har valgt," siger Peter Kruse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job