Google vil betale findeløn for webfejl

Google har udbetalt omkring 50 dusører for fejl i Chrome, og tilbyder nu også sikkerhedseksperter dusører for at finde fejl i Googles websites.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som en opfølger til Googles succesfulde fejlfindings-program, hvor sikkerhedseksperter bliver betalt for at finde fejl i browseren Chrome, oplyser virksomheden nu, at den vil betale kontant for sikkerhedsfejl fundet i dens websites.

Google kalder programmet "eksperimentelt", men siger, at det giver sikkerhedseksperter nye incitamenter til at rapportere om webfejl direkte til Googles sikkerhedsteam.

"Ud over at gøre det muligt for os at takke de jævnlige bidragydere på en ny måde, så håber vi også, at vores nye program vil tiltrække nye eksperter og den form for oplysninger, der resulterer i bedre sikkerhed for vores brugere," skriver Google i et blogindlæg, der introducerer programmet.

Ideen er at gøre det lettere for Google at rette sårbarheder, før de falder i de forkerte menneskers hænder. Derfor skal sikkerhedseksperterne for at kvalificere til at få findelønnen udbetalt afsløre nye fejl til Google, før de offentliggør deres resultater. Til gengæld vil de så få udbetalt mellem cirka 2.700 og 16.700 kroner, afhængig af hvor alvorlig fejlen er.

Godmodig form for hacking

Google har allerede udbetalt omkring 50 sådanne dusører for fejl i Chrome siden lanceringen af et lignende program sidste januar. Google betaler dog ikke for oplysninger om fejl i alle sine produkter. Der er eksempelvis ingen findeløn for oplysninger om fejl i Android, Picasa eller Google Desktop.

Googles webprogram er dog også banebrydende.

Denne webbaserede godmodige form for hacking indebærer at eksperimentere med Googles servere frem for blot software, der downloades til sikkerhedsekspertens egen computer. Det betyder, at arbejdet med disse sikkerhedsundersøgelser risikerer at bryde loven og faktisk forstyrre Googles services.

For at forhindre, at den slags sker, præsenterer Google nogle retningslinjer for, hvad der er OK at gå efter, og hvad der ikke er. Virksomheden betaler hverken for denial of service-fejl - som simpelthen ville crashe Googles webservices - eller for fejl i virksomhedens egen infrastruktur.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg