Google vil betale findeløn for webfejl

Google har udbetalt omkring 50 dusører for fejl i Chrome, og tilbyder nu også sikkerhedseksperter dusører for at finde fejl i Googles websites.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som en opfølger til Googles succesfulde fejlfindings-program, hvor sikkerhedseksperter bliver betalt for at finde fejl i browseren Chrome, oplyser virksomheden nu, at den vil betale kontant for sikkerhedsfejl fundet i dens websites.

Google kalder programmet "eksperimentelt", men siger, at det giver sikkerhedseksperter nye incitamenter til at rapportere om webfejl direkte til Googles sikkerhedsteam.

"Ud over at gøre det muligt for os at takke de jævnlige bidragydere på en ny måde, så håber vi også, at vores nye program vil tiltrække nye eksperter og den form for oplysninger, der resulterer i bedre sikkerhed for vores brugere," skriver Google i et blogindlæg, der introducerer programmet.

Ideen er at gøre det lettere for Google at rette sårbarheder, før de falder i de forkerte menneskers hænder. Derfor skal sikkerhedseksperterne for at kvalificere til at få findelønnen udbetalt afsløre nye fejl til Google, før de offentliggør deres resultater. Til gengæld vil de så få udbetalt mellem cirka 2.700 og 16.700 kroner, afhængig af hvor alvorlig fejlen er.

Godmodig form for hacking

Google har allerede udbetalt omkring 50 sådanne dusører for fejl i Chrome siden lanceringen af et lignende program sidste januar. Google betaler dog ikke for oplysninger om fejl i alle sine produkter. Der er eksempelvis ingen findeløn for oplysninger om fejl i Android, Picasa eller Google Desktop.

Googles webprogram er dog også banebrydende.

Denne webbaserede godmodige form for hacking indebærer at eksperimentere med Googles servere frem for blot software, der downloades til sikkerhedsekspertens egen computer. Det betyder, at arbejdet med disse sikkerhedsundersøgelser risikerer at bryde loven og faktisk forstyrre Googles services.

For at forhindre, at den slags sker, præsenterer Google nogle retningslinjer for, hvad der er OK at gå efter, og hvad der ikke er. Virksomheden betaler hverken for denial of service-fejl - som simpelthen ville crashe Googles webservices - eller for fejl i virksomhedens egen infrastruktur.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S