Ny beskyldning kommet frem i sagen om Mark Hurd

Tidligere skuespiller og HP-freelancer Jodie Fisher kom med den yderligere beskyldning, at Hurd informerede hende om købet af EDS.

Artikel top billede

(Foto: HP)

Computerworld News Service: Det er ifølge en artikel i Wall Street Journal fredag muligt, at Mark Hurd informerede Jodie Fisher, der tidligere var løst tilknyttet Hewlett-Packard, om HP's nært forestående opkøb af EDS for knap 74,4 milliarder kroner.

Det er en beskyldning Fisher kom med, i det samme brev hun sendte til Hurd, hvor hun beskyldte ham for sexchikane, fortæller Wall Street Journal med henvisning til anonyme kilder. Denne beskyldning og HP's efterfølgende undersøgelse af sagen førte til Hurds fratrædelse.

HP offentliggjorde beskyldningen om sexchikane men har aldrig oplyst, at Hurd samtidig blev beskyldt for at dele fortrolig information om virksomhedens opkøbsplaner. Fisher, som også er skuespiller, arbejdede med marketing for HP forud for beskyldningerne.

En talsmand for Hurd har ikke umiddelbart svaret på en henvendelse fredag. Denne talsmand har sagt til Wall Street Journal, at beskyldningerne er grundløse. "Mark er en meget erfaren koncernchef; han ved, hvad han kan sige og hvad han ikke kan sige" i forhold til fortrolig information, fremhæver talsmanden over for Wall Street Journal.

En talsmand for HP siger, at virksomheden ikke har nogen kommentarer. Fisher og hendes advokat afviser ifølge Wall Street Journal også at kommentere.

Fisher hævder i brevet, at Hurd fortalte hende om HP's planer om at købe EDS ved en HP-begivenhed i Madrid i marts 2008, fortæller en kilde Wall Street Journal. HP offentliggjorde planerne om at købe EDS to måneder senere.

Ny start i Oracle

Wall Street Journal rapporterer også, at Fisher siden sendte endnu et brev til Hurd, efter de to havde indgået et forlig, hvor hun skrev, at hendes tidligere beskyldning indeholdte "mange unøjagtigheder".

HP undersøgte Fishers beskyldning om sexchikane og konkluderede, at Hurd ikke havde krænket virksomhedens politik på området, men at han havde kollideret med virksomhedens standarder for forretningsførelse.

Kort tid efter han forlod HP, blev Hurd hyret af Oracle som en af virksomhedens meddirektører ved siden af Safra Catz. Her erstattede han Charles Phillips, som forlod Oracle for at blive koncernchef for Infor. En talskvinde for Oracle afviser også at kommentere på artiklen i Wall Street Journal.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S