Efter mange rygter: Nu er TDC på vej på børsen

De fem kapitalfonde bag TDC bekræfter, at de er på vej med en børsnotering af Danmarks største teleselskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De fem kapitalfonde, der ejer TDC via selskabet NTC, er på vej med en børsnotering af selskabet.

Det sker fem år efter, at de købte 88 procent af aktierne i TDC.

I en udsendt meddelelse hedder det, at NTC vil sælge "en betydelig andel" af aktierne som resultat af en gennemgang af "strategiske alternativer."

Ifølge TDC vil NTC dog fortsat være blandt ejerne efter salget af aktier, der i udbuddet vil blive tilbudt til både institutionelle og private investorer samt til TDC's ledelse, der vil blive tilbudt at bytte deres NTC-aktier med aktier i TDC.

Ifølge den amerikanske erhvervsavis Financial Times vil der blive udbudt aktier for 16 milliarder kroner.

De fem kapitalfonde, Blackstone, Permira, Kohlberg Kravis Roberts, Apax Partners og Providence Equity Partners, står med salget til score kassen.

Kapitalfondene står til at tjene en halv million kroner for hver time - døgnet rundt, året rundt - de har ejet TDC. Det kan du læse mere om her.

Skovler penge ind

De fem kapitalfonde står til at hente en gevinst hjem, der er mere end dobbelt så stor som deres oprindelige investering.

Talsmand Kurt Björklund siger til Financial Times, at de fem kapitalfondes ejerskab har haft en "positiv effekt" på selskabet, der ifølge ham har øget indtjeningsmarginer, sine investeringer i infrastruktur og sine kundetilfredshed.

Den holdning deles af TDC's koncernchef, Henrik Poulsen.

"I de knap fem år, NTC har været vores hovedaktionær, har TDC gennemgået en ganske betydelig udvikling. Det er lykkedes at styrke indtjeningen og fokusere koncernen på det nordiske marked," udtaler han i pressemeddelelsen.

Kurt Björklund mener ikke, at kapitalfondenes jagt på nordiske teleselskaber er slut.

"Teleselskaber vil fortsat være meget attraktive opkøbsmål for kapitalfonde med deres stærke cashflow og pæne vækst. Der har været massiv omstrukturering i markedet i takt med, at det er blevet mere åbent og konkurrencedygtigt," siger han til Financial Times.

Trods den klare melding tilføjer TDC i pressemeddelelsen, at selskabet ikke kan give "noget tilsagn om, at et udbud fra NTC vil blive påbegyndt, eller at det - hvis det påbegyndes - vil blive gennemført."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS