Intel: Åbne standarder er essentielt for cloud

Intel hævder at føre cloud-kundernes sag, mens virksomheden sætter spørgsmålstegn ved, om Google og Amazon overhovedet er interesseret i, at branchen kommer frem til nogle standarder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Jo hurtigere åbne standarder for cloud computing kommer på plads, des hurtigere kan organisationerne ifølge Intel gennemføre overgangen til skyen.

Intels general manager for datacenter-produkter for Asien-Stillehavsregionen, Jason Fedder, talte i Sydney efter lanceringen af Intels initiativer Open Data Center Alliance (ODC) og Cloud Builders.

Hanfremhævede, at der er behov for større klarhed angående den fremtidige udvikling af cloud computing.

"Fra vores perspektiv er det ikke mejslet i sten hvilke standarder, der er de rigtige til cloud computing, men det står meget klart, at der er behov for interoperabilitet og standarder, for at branchen kan levere de økonomiske fordele, som cloud computing kan give datacenteret," siger han.

I takt med at organisationer bevæger sig mod brug af datacentre i "megaskala" såsom de, der bruges af Facebook og Google, som har "hundredtusindvis af servere," bliver det i stigende grad nødvendigt med standarder inden for automatisering, siger Fedder.

Også standarder i forhold til at gøre cloud-services "client aware," så leveringen af services automatisk matcher den enhed og det netværk, hvorfra servicens tilgås, beskrives af Fedder som nødvendige.

"En situation, som den der er nu, hvor konkurrerende leverandører forsøger at fremme hver deres sæt af standarder, hæmmer slutbrugerne, som ikke vil forpligte sig til teknologien, før de ved, hvilke standarder der vil ende med at blive de gældende."

Der er ifølge Fedder særligt brug for standarder, så det bliver lettere at håndtere sikkerheden, aggregeringen af indhold samt at få services og serviceleverance "med om bord" i private og offentlige clouds.


Hvem taler kundens sag?

I en beskrivelse af Intels beslutning om at lancere Open Data Center Alliance siger Fedder, at chipkæmpen forsøger at "give kunden en meget stærk stemme" i debatten om cloud computings fremtid.

"Hvis man ser på det arbejde, vi gjorde i forhold til USB 2.0 eller PCI - det bedst kendte eksempel er sikkert det arbejde, vi gjorde i forhold til Wi-Fi - så blev det tilbage i 2003-2004 opfattet som meget nichepræget."

"Men da vi inkluderede disse funktioner i vores chipsæt, var vi i stand til at ændre branchen til et punkt, hvor 95 procent af alle pc'er tre år senere blev solgt med Wi-Fi indbygget," påpeger han.

"Vi tror, at hvis vi samler de rigtige slutbrugere, så kan vi begynde at opbygge en samlet stemme for kunderne, som vil kunne spille en mere aktiv rolle i den branchedebat, der foregår lige nu."

Shell, BMW, UBS og National Australia Bank er blandt de 120 globale slutbruger-stemmer i ODC, mens cloud-giganter som Google og Amazon bemærkelsesværdigt er fraværende.

"Der er to årsager til, at de ikke er med: Google og Amazon er begge it-kunder, men de er også i stigende grad leverandører," forklarer Fedder. "Den anden årsag er, at de helt klart har været først i markedet til at udvikle nogle af teknologierne i forbindelse med cloud computing og konkurrerer grundlæggende ud fra deres egne immaterielrettigheder og tilgange."

"Så når vi forsøger at fremme kundens stemme, og der samtidig er virksomheder som i høj grad fører på dette område, så er det lettere tvivlsomt, hvordan de kunne tænkes at støtte disse standarder."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S