Intel: Åbne standarder er essentielt for cloud

Intel hævder at føre cloud-kundernes sag, mens virksomheden sætter spørgsmålstegn ved, om Google og Amazon overhovedet er interesseret i, at branchen kommer frem til nogle standarder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Jo hurtigere åbne standarder for cloud computing kommer på plads, des hurtigere kan organisationerne ifølge Intel gennemføre overgangen til skyen.

Intels general manager for datacenter-produkter for Asien-Stillehavsregionen, Jason Fedder, talte i Sydney efter lanceringen af Intels initiativer Open Data Center Alliance (ODC) og Cloud Builders.

Hanfremhævede, at der er behov for større klarhed angående den fremtidige udvikling af cloud computing.

"Fra vores perspektiv er det ikke mejslet i sten hvilke standarder, der er de rigtige til cloud computing, men det står meget klart, at der er behov for interoperabilitet og standarder, for at branchen kan levere de økonomiske fordele, som cloud computing kan give datacenteret," siger han.

I takt med at organisationer bevæger sig mod brug af datacentre i "megaskala" såsom de, der bruges af Facebook og Google, som har "hundredtusindvis af servere," bliver det i stigende grad nødvendigt med standarder inden for automatisering, siger Fedder.

Også standarder i forhold til at gøre cloud-services "client aware," så leveringen af services automatisk matcher den enhed og det netværk, hvorfra servicens tilgås, beskrives af Fedder som nødvendige.

"En situation, som den der er nu, hvor konkurrerende leverandører forsøger at fremme hver deres sæt af standarder, hæmmer slutbrugerne, som ikke vil forpligte sig til teknologien, før de ved, hvilke standarder der vil ende med at blive de gældende."

Der er ifølge Fedder særligt brug for standarder, så det bliver lettere at håndtere sikkerheden, aggregeringen af indhold samt at få services og serviceleverance "med om bord" i private og offentlige clouds.


Hvem taler kundens sag?

I en beskrivelse af Intels beslutning om at lancere Open Data Center Alliance siger Fedder, at chipkæmpen forsøger at "give kunden en meget stærk stemme" i debatten om cloud computings fremtid.

"Hvis man ser på det arbejde, vi gjorde i forhold til USB 2.0 eller PCI - det bedst kendte eksempel er sikkert det arbejde, vi gjorde i forhold til Wi-Fi - så blev det tilbage i 2003-2004 opfattet som meget nichepræget."

"Men da vi inkluderede disse funktioner i vores chipsæt, var vi i stand til at ændre branchen til et punkt, hvor 95 procent af alle pc'er tre år senere blev solgt med Wi-Fi indbygget," påpeger han.

"Vi tror, at hvis vi samler de rigtige slutbrugere, så kan vi begynde at opbygge en samlet stemme for kunderne, som vil kunne spille en mere aktiv rolle i den branchedebat, der foregår lige nu."

Shell, BMW, UBS og National Australia Bank er blandt de 120 globale slutbruger-stemmer i ODC, mens cloud-giganter som Google og Amazon bemærkelsesværdigt er fraværende.

"Der er to årsager til, at de ikke er med: Google og Amazon er begge it-kunder, men de er også i stigende grad leverandører," forklarer Fedder. "Den anden årsag er, at de helt klart har været først i markedet til at udvikle nogle af teknologierne i forbindelse med cloud computing og konkurrerer grundlæggende ud fra deres egne immaterielrettigheder og tilgange."

"Så når vi forsøger at fremme kundens stemme, og der samtidig er virksomheder som i høj grad fører på dette område, så er det lettere tvivlsomt, hvordan de kunne tænkes at støtte disse standarder."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)