Salesforce bliver ved sin læst: Vi holder os til CRM

Salesforce har nul planer om at tilbyde kunderne mere og andet end flad CRM. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Salesforce.com har ingen planer om at sprede vingerne og tilbyde sin store kundebase anden forretningssoftware udover sine customer relationship management-programmer, siger en chef fra virksomheden.

"Vi har ikke engang kradset i overfladen af det potentielle CRM-marked," siger Polly Sumner, der er chef for adoption og medlem af den øverste ledelse af cloud computing-virksomheden.

Salesforce.com sigter efter at få den største andel i CRM-markedet i de største lande i verden frem for at forgrene sig og tilbyde applikationer til eksempelvis økonomistyring eller HR, tilføjer hun.

"VI har talt om det internt og besluttet ikke at gøre det," fortæller Sumner.

Mindre fond

Men Salesforce.com har en mindre fond, der har investeret i nogle nystartede applikationsfirmaer, tilføjer hun.

Virksomheden forventer, at dens online-applikationsbutik, AppExchange, til cloud computing-applikationer vil hjælpe til at imødekomme de store kunders forskelligartede applikationskrav, oplyser hun.

Sumner var i Indien i denne uge for at overbevise uafhængige softwareudviklere (ISV'er) i landet om fordelene ved at udvikle deres applikationer til virksomhedens platform, Force.com, til at bygge og køre forretningssoftware i skyen.

Salesforce.coms mere end 82.000 betalende kunder er ifølge Sumner potentielt et stort og globalt marked for indiske ISV'er. Virksomheden videresælger dog ikke sådanne applikationer udover at katalogisere dem på AppExchange.

Opbygningen af et økosystem er en kritisk komponent af Salesforce.coms strategi til at gøre sin platform til en standard for cloud computing, fremhæver Sumners.

"Vi tror, at vi vil spredes på tværs af de store virksomheder på grund af samarbejde i skyen og på den måde skabe en endnu større efterspørgsel på cloud computing-applikationer, der kan leveres af vores partnere," forklarer hun.

Virksomheden betvivler dog tiltag, heriblandt Intels tiltag i oktober, om at fremme interoperabilitet og standarder for cloud computing.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird