Disse ting lander snart på din CIO's skrivebord

Mærker du som CIO, at dit arbejde er ved at skifte fokus? Se her, hvad du helt konkret skal forholde dig til, hvis du vil undgå at blive kørt helt bag af dansen.

Artikel top billede

Cannes, Frankrig: Skulle nogen være i tvivl, så lad os slå det helt fast: Internettet er (igen) ved at ændre den måde, som vi driver forretning på.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, der i sidste uge var vært ved Gartner ITXpo 2010 i sydfranske Cannes. Du kan læse mere om konferencen her.

Faktum er, at datamængderne stiger helt enormt. I dag genereres der 15 petabytes nye informationer hver dag, og tallet er støt stigende.

Denne udvikling er noget, som enhver CIO bør forholde sig til. Og som kan rumme muligheder for at jorde konkurrenterne, der helt sikker vil overveje det samme.

Internettets udvikling betyder, at CIO'ens rolle er under meget kraftig forandring fra kedelpasser til forretningsstrateg. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Gartner bør enhver CIO aktivt forholde sig til en række bestemte punkter.

Anbefalingen er endda, at man som CIO bør overveje at begynde implementering af disse punkter inden for en kort årrække, hvis ikke man vil smides helt bag af dansen.

Tilpasning af it og 'ot'

OT står for 'operational technology' og er de teknologier, der anvendes i produktionsvirksomheder - altså møller, maskiner, pumper, motorer og lignende.

I dag er langt de fleste af disse maskiner styret af en eller anden form for it, og Gartner mener, at man i virksomhederne bør overveje at smelte afdelingerne for it og ot sammen.

Gevinsten: Strømlinede budgetter, koordineret planlægning og udvikling, bedre udnyttelse af kræfterne, når der skal købes ny teknologi.

Social software

Social software er for alvor ved at vinde frem. Og det bør man som CIO ikke ignorere, for der gemmer sig ofte stor viden blandt de ansattes vennekreds i de sociale medier og i de ofte specialiserede communities, som de færdes i.

Hvordan opgaven skal gribes an, er der fortsat mange bud på. Og der er ingen enkel løsning. Men altså stor værdi til den, der finder et hul igennem.

"Der findes ingen større kraft på planeten end forbrugerne. Og de styres af deres venners anbefalinger. Den vil vi alle gå på jagt efter," siger Kenn McGee fra Gartner.

Flere hotte it-tendenser

Cloud computing

Tidens helt hotte ting, som ingen slipper for at forholde sig til.
Markedet for cloud computing står til at eksplodere, og muligheden for at få al it leveret via et stik i væggen på samme måde, som man får leveret strøm eller varme, vil forandre CIO'ens og it-afdelingens rolle helt og aldeles.

Gartner mener, at alle virksomheder i hele verden vil have en eller anden for for cloud computing i 2014.

Indholds-drevet computing

Gartner mener, at rigtigt mange CIO-beslutninger i dag tages på et mangelfuldt datagrundlag.

Du kan få store konkurrencefordele, bedre produktivitet og større effektivitet, hvis du er i stand til at forstå, hvilke teknologier, der anvendes i din virksomhed. Og af hvem. Og til hvad.

Det gælder også andre steder. I dag vælter det ud med data på både nettet og i din virksomhed, som vi i dag ikke kan finde ud af at bruge til noget, men som indeholder mønstre og signaler, der kan udnyttes. Det kan du læse mere om her.

Mønster-drevede strategier

Mange beslutninger tages i dag på ufuldstændigt datagrundlag, mener Gartner. Og de tages på en intuitiv og tilfældig måde.

Men sådan behøver det ikke være. Som CIO bør du overveje en tilgang, hvor du kigger efter gentagelser i de data, som du kan finde.

På den måde kan det ofte lade sig gøre at fange en udvikling på forhånd. Og reagere i god tid.

Bæredygtighed

Gartner ser ingen tegn på, at det nuværende politiske fokus på energiforbrug og bæredygtighed forsvinder.

Det vil føre til en række afledte udfordringer, som enhver CIO bør overveje, eksempelvis bortskaffelse af affald, problemer med energileverancer og lignende.

Der er med andre ord mange muligheder for den rigtige ide og den rigtige løsning.

Innovation

For CIO'en er det ikke længere nok at tænke på at reducere omkostninger med it.

Her er for alvor ved at være plads til innovation, nye ideer og nye måder at gribe tingene an på. Og det er i stigende omfang noget, der kommer til at ligge på CIO'ens bord.

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Everllence

Software Developer – R&D

Københavnsområdet

Politi

Bliv DevOps-udvikler i Rigspolitiet

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car