Google: Vi skal fjerne alle begrænsninger på nettet

Google vil have magthaverne til at fjerne alle begrænsninger på internettet, så al information kan flyde frit.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google opfordrer regeringer over hele verden til at fjerne "besværlige begrænsninger" af fri information, hvis de vil opnå det fulde økonomiske udbytte af internettet.
 
I en ny rapport argumenterer internet-giganten for, at de økonomiske fordele ved internettet er under beskydning, fordi stadigt flere regeringer arbejder for at begrænse informationsstrømmen.
 
"Det internationale samfund må skride til handling og sikre informationernes frie bevægelighed online," står der i dokumentet.
 
"Regeringerne skal leve op til de internationale forpligtelser, som blandt er indgået med verdenshandelsorganisationen (WTO), om at forhindre handelsbarrierer skabt af informationsreguleringer, ligesom der skal udvikles nye regler, der kan øge beskyttelsen mod disse det 21. århundredes handelsbarrierer." 
 
Handelsbarrierer
Hvis internettet skal nå sit fulde potentiale som en global markedsplads og platform for innovation, så skal myndighederne sørge for, at metoder, der hindrer eller afbryder informationsstrømmen, bliver anset som uretfærdige handelsbarrierer, mener Google.
 
Myndighederne skal desuden "skride til handling", når regeringer indfører begrænsninger på informationer, som strider mod internationale handelsaftaler, lige som der skal indføres nye internationale handelsregler på både bilateralt, regionalt og multilateralt niveau, som yderligere kan sikre den frie informationsstrøm på internettet.
 
"Et åbent internet er, og vil også i fremtiden være, en kritisk komponent i den nye informationsøkonomis mulighed for at styrke individer og skabe delte informationsmarkeder," står der i dokumentet.
 
"Lukkede systemer arbejder imod internettets succes og vil virke ødelæggende for dets mulighed for at støtte handel og innovation i fremtiden."
 
Alligevel kæmper regeringer over hele verden for at begrænse, censurere og afbryde den frie strøm af online-informationer, mener virksomheden.
 
"Mere end 40 regeringer arbejder nu for omfattende restriktioner af online-information, hvilket er 10 gange så mange som for bare et årti siden," står der videre.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec