Stuxnet forandrer hele sikkerheds-landskabet

Stuxnet-ormen er så avanceret og gennemtænkt, at den tvinger både virksomheder og offentlige instanser til at gentænke deres sikkerheds-setup.

Artikel top billede

Få overblikket over Stuxnet-ormens hærgen her.

Computerworld News Service: Den pludselige opdukken af Stuxnet-ormen i sommer bør være et wakeup call for alle organisationer i både erhvervslivet og det offentlige.

Det gælder ikke mindst de organisationer, der er afhængige af internet-baserede kontrolsystemer, lyder det fra en række sikkerhedseksperter.

'Gamechanger'

Den avancerede Stuxnet-orm er en 'game changer' for selskaber og regeringer, der arbejder på at beskytte deres netværk, lyder det fra Sean McGurk, der er direktør for netsikkerheds-afdelingen i det amerikanske Department of Homeland Security.

Stuxnet, der meget være udviklet af en velfinansieret gruppe, ændrer filer i den software, der kører industrielle kontrol-systemer.

Samtidig kan ormen anvendes til at stjæle data.

"Vi har ikke tidligere set denne koordinerede udnyttelse af sårbarheder i en samlet pakke," siger Sean McGurk.

Behov for en ny kurs

Stuxnet understreger behovet for, at virksomheder og regeringer slår ind på en ny kurs i håndteringen af trusler fra internettet, mener Michael Assante, der er direktør i det amerikanske råd af såkaldte information security examiners.

"Stuxnet er som minimum et vigtigt 'wake up call' for de digitalt afhængige lande. Det værst tænkelige scenarie er, at Stuxnet bliver et blueprint for fremtidige hackere," siger han.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Symantec var mindst 44.000 computere stadig inficeret med Stuxnet i sidste uge. 60 procent af de inficerede computere befinder sig i Iran, der tidligere har bedyret, at Stuxnet er en 'vestlig konspiration'. Det kan du læse mere om her.
 
Også A.P. Møller-Mærsk har været ramt af Stuxnet. Det kan du læse mere om her.

Få overblikket over Stuxnet-ormens hærgen her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job