Vær med til at kåre Årets It-Fuser 2010

Hvem eller hvad fusede mest ud i 2010? NemID, Nets eller en helt tredje? Nu kan du rase ud og nominere årets største danske it-fuser. Se her, hvordan du gør.

Artikel top billede

D'oh!

Det skulle have været så godt, men endte som det rene møg. 
Sådan kan en it-fuser karakteriseres, og Computerworld vil med læsernes hjælp meget gerne udvælge skrækkabinettet af danske it-fusere som en advarsel til alle it-drenge og -piger i det ganske land.

Der var jo den om et uhyre populært søgeselskab, der opfandt en nærmest ukendt Facebook-konkurrent og en bølge, som blot blev et skvulp fra Vesterhavet.

Andre internationale it-firmaer havde heller ikke antennerne helt på plads, da der skulle pinges, og verdens største softwarehus kylede milliardvis af kroner ud af vinduet på to telefoner, der blev fjernet efter at have visnet i 79 dage på butikshylderne.

Men hvad med de danske fusere?

Skolernes it-tests sejlede - igen

Var grøn it bare et modeord i kølvandet på Københavns COP15-klimakonference, der forsvandt, da foråret dukkede op og skød manglen på kulde i glemmebogen?  

Eller var selv samme forårs gentagelser af non-stop nedbrudskolernes testsystem en fuser, som en stolt it-nation må græmme sig over?  

200.000 droppede it-udstyret med indførelsen af multimedieskatten. Var den skat nu også helt gennemtænkt?

Måske var årets største it-fuser den digitale tinglysning, som begyndte at rulle sidste år. Den kostede danskerne millioner og atter millioner, men som ingen ville tage ansvaret for - lige bortset fra den bonustunge direktør fra Domstolsstyrelsen, der senere meldte ud, at der egentlig ikke var tale om fejl i it-projektet.  

Den usynlig minister med det nemme ID

Også lovens lange arm har i år døjet med et mere end gumpetungt it-projekt. Navnet er Polsag, og det har været undervejs i seks år. På grund af det manglende it-system må danske betjente angribe dagligdagen med analogt dobbeltarbejde. Hvad er egentlig meningen?   

Året 2010 bød også på en ministerrokade, hvor den tidligere upopulære it-minister overdrog roret til den nuværende usynlige it-minister, som blandt andet arvede et storstilet logon-projekt. 

Netop logon-projektet NemID har siden lanceringen haft en stormombrust tilværelse. Men er et offentligt it-projekt med tilslutning fra over en million danskere overhovedet en it-fuser? 

Stein Bagger og nøgenvideo

Fra den private sektor blev Finn Helmer sat uden for døren i sit eget selskab, ComX, som han ellers både ejer halvdelen af og har ledet i de seneste år. Hans problem er, at ComX's anden ejer, Nykredit, har den totale magt og kan lukke selskabet. Dermed vil Finn Helmer miste det meste af sin investering.  

En anden slagen mand og en af it-branchens enfant terrible, Stein Bagger fra det hedengangne IT Factory, dukkede også op i avisspalterne flere gange. Ikke mindst da han kunne modtage to måneders ekstra tænketid bag lås og slå for at have stjålet et stempel

Den lille mands kamp mod overmagten blev også udkæmpet på nettet, indtil Sten fra Ølstykke tæskede giganten PBS (nu Nets) i en domænekamp om nets.dk, der undervejs fik en Computerworld-læser til at true med at indspille en nøgenvideo i kreditkortbetalingsfirmaets lobby. 

Jægerbogen, KMD-udbud, 4G

Andre kandidater til året it-fuser kunne i flæng være:

Ansvarsplaceringen for Jægerbogssagen hos Forsvarets tidligere it-chef Jesper Britze, der i september blev endeligt frifundet.

De mange danske kommuner, der glemte at gå i udbud, men blot købte KMD-systemer som altid i kølvandet på en sand gaveregn fra selv samme selskab.

De upopulære teleselskabers forsøg på at brande næste års LTE-udrulning med den noget misvisende 4G-betegnelse.  

Sådan vælger du en fuser

Måske har du selv en helt 17. kandidat i tankerne.    

Mulighederne for at nominere årets it-fuser er mange - og måden er simpel. 

Du nominerer din egen kandidat eller et af ovenstående forslag til Årets It-Fuser 2010 ved enten at skrive i kommentarfeltet under artiklen eller ved at sende en mail til Computerworlds redaktion

Du er meget velkommen til at begrunde din nominering.

Læs Computerworlds debatregler

Læses lige nu

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S