Overblik: Sådan tabte Helmer kontrollen med ComX

ComX-ejer Finn Helmer er skubbet helt ud på sidelinjen af Nykredit, der har tvangs-overtaget medejerskabet af ComX. Få overblikket over Finn Helmers fyring. Og hvad der nu skal ske.

Artikel top billede

Giga-rigmanden Finn Helmer er sat helt uden for døren i ComX, som han ellers både ejer halvdelen af og har ledet i de seneste år.

På ganske kort tid har han mistet både sin bestyrelsespost og jobbet som administrerende direktør i selskabet.

Han står nu i den mærkelige situation, at han er tvunget til passivt at iagtage andre forvalte den store formue, som han har kastet ind i ComX. Og så bare håbe det bedste.

Hans problem er, at ComX's anden ejer, Nykredit, har den totale magt. Ganske vist ejer parterne hver 50 procent af selskabet.

Men Nykredit bestemmer - ikke mindst fordi selskabet har magt til at lukke selskabet, hvorved Finn Helmer vil miste det meste af sin investering.

Nykredits magtposition fik tidligere i sommer også balladen til at blusse op i selskabet.

Få overblikket over fyringen af Finn Helmer her. Klik på hver artikel for at læse mere.


Finn Helmer fyret som direktør i ComX
Finn Helmer er blevet fyret som direktør i fiberselskabet ComX.


ComX-formand efter Helmer-fyring: Ny chef er bedre.
ComX-bestyrelsen står nu i den mærkelige situation, at den efter fyringen af Finn Helmer som topchef i ComX fortsat skal arbejde for Helmer.


Finn Helmer helt uforstående overfor fyring.
Interview: Finn Helmer har mistet al indflydelse i ComX, selvom han ejer halvdelen af selskabet og fortsat har hundredvis af millioner kroner i klemme. Se hans forklaring her.


Ny ComX-direktør vil se fremad efter sommer-uro.
Det bedste for ComX er at se fremad, mener Ole Lysgård Madsen, som indtræder som ny admninistrerende direktør i firmaet oven på sommerens uro.


Helmer efter fyring: Jeg er dybt bekymret for ComX
Finn Helmer, der ejer halvdelsen af fiberselskabet ComX, er dybt bekymret for virksomhedens fremtid, efter han er blevet fyret som administrerende direktør og uden indflydelse.


Nykredit kan afgøre magtkamp i ComX
Finanskoncernen Nykredit spiller en afgørende rolle i magtkampen, som hærger i fiberselskabet ComX.


ComX-formand klapper fuldstændigt i efter ballade
Bestyrelsesformanden har absolut nul kommentarer til balladen, der brager løs i fiberselskabet ComX.


ComX får ny bestyrelse efter boliginvestors kollaps

Fiberselskabet ComX siger farvel til bestyrelsesformand Jesper Henrik Jørgensen, der er gået konkurs.


Intern krig i Finn Helmers fiberselskab - kupforsøg?
Medarbejdere i oprør mod vicedirektør, som de beskylder for kupforsøg i intern magtkamp.


Finn Helmer sletter ComX-gæld på over 100 millioner
ComX skal se lækker ud, og derfor vælger ejerne at konvertere kæmpe-gæld til aktiekapital.

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S