Overblik: Sådan tabte Helmer kontrollen med ComX

ComX-ejer Finn Helmer er skubbet helt ud på sidelinjen af Nykredit, der har tvangs-overtaget medejerskabet af ComX. Få overblikket over Finn Helmers fyring. Og hvad der nu skal ske.

Artikel top billede

Giga-rigmanden Finn Helmer er sat helt uden for døren i ComX, som han ellers både ejer halvdelen af og har ledet i de seneste år.

På ganske kort tid har han mistet både sin bestyrelsespost og jobbet som administrerende direktør i selskabet.

Han står nu i den mærkelige situation, at han er tvunget til passivt at iagtage andre forvalte den store formue, som han har kastet ind i ComX. Og så bare håbe det bedste.

Hans problem er, at ComX's anden ejer, Nykredit, har den totale magt. Ganske vist ejer parterne hver 50 procent af selskabet.

Men Nykredit bestemmer - ikke mindst fordi selskabet har magt til at lukke selskabet, hvorved Finn Helmer vil miste det meste af sin investering.

Nykredits magtposition fik tidligere i sommer også balladen til at blusse op i selskabet.

Få overblikket over fyringen af Finn Helmer her. Klik på hver artikel for at læse mere.


Finn Helmer fyret som direktør i ComX
Finn Helmer er blevet fyret som direktør i fiberselskabet ComX.


ComX-formand efter Helmer-fyring: Ny chef er bedre.
ComX-bestyrelsen står nu i den mærkelige situation, at den efter fyringen af Finn Helmer som topchef i ComX fortsat skal arbejde for Helmer.


Finn Helmer helt uforstående overfor fyring.
Interview: Finn Helmer har mistet al indflydelse i ComX, selvom han ejer halvdelen af selskabet og fortsat har hundredvis af millioner kroner i klemme. Se hans forklaring her.


Ny ComX-direktør vil se fremad efter sommer-uro.
Det bedste for ComX er at se fremad, mener Ole Lysgård Madsen, som indtræder som ny admninistrerende direktør i firmaet oven på sommerens uro.


Helmer efter fyring: Jeg er dybt bekymret for ComX
Finn Helmer, der ejer halvdelsen af fiberselskabet ComX, er dybt bekymret for virksomhedens fremtid, efter han er blevet fyret som administrerende direktør og uden indflydelse.


Nykredit kan afgøre magtkamp i ComX
Finanskoncernen Nykredit spiller en afgørende rolle i magtkampen, som hærger i fiberselskabet ComX.


ComX-formand klapper fuldstændigt i efter ballade
Bestyrelsesformanden har absolut nul kommentarer til balladen, der brager løs i fiberselskabet ComX.


ComX får ny bestyrelse efter boliginvestors kollaps

Fiberselskabet ComX siger farvel til bestyrelsesformand Jesper Henrik Jørgensen, der er gået konkurs.


Intern krig i Finn Helmers fiberselskab - kupforsøg?
Medarbejdere i oprør mod vicedirektør, som de beskylder for kupforsøg i intern magtkamp.


Finn Helmer sletter ComX-gæld på over 100 millioner
ComX skal se lækker ud, og derfor vælger ejerne at konvertere kæmpe-gæld til aktiekapital.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics