Kommuner må leve i krusedulle-frygt i mindst et år

To ministerier vil i efteråret 2011 få styr på, hvordan kommunerne skal underskrive deres afgørelser på elektroniske medier. Det kan ikke gøres hurtigere, lyder det fra Finansministeriet.

Artikel top billede

Læs også: KL raser over regeringen i mail-krusedulle-sag

Finansministeriet og Justitsministeriet har på et møde i går orienteret Styregruppen for Tværoffentlige Samarbejder (STS) om, at der kommer en endelig afklaring på den såkaldte krusedulle-sag om sagsbehandler-underskrifter i eksempelvis mails.

Justitsministeriet vil konkret sætte sig ned og ændre Forvaltningsloven for at gøre det mere smidigt for offentlige myndigheder at udstyre deres afgørelser i digitale dokumenter som mails og dokumenter, der bliver maskinelt masseprintet, med en underskrift.

"Der er både tale om, der skal være en underskrift - og i givet fald hvordan," fortæller chefkonsulent Jens Krieger Røyen fra Finansministeriet.

Læs også: Finansministeriet lover afklaring på krusedulle-sag

Vi venter et års tid

Lovændringen sker dog tidligst i efteråret 2011.

"Forvaltningsloven ændrer man ikke bare med et fingerknips. Lovændringen sker med ekspresfart og vil stadig tage hensyn til eksempelvis borgernes retssikkerhed, men der vil helt sikkert blive fundet mere tidssvarende løsninger til underskrifterne," siger Jens Krieger Røyen til Computerworld.

Han afviser at kommentere på konkrete løsningsforlag på nuværende tidspunkt.

"Digitale underskrifter og hvordan lovgivningen endeligt bliver, er endnu for tidligt at udtale sig om. Men der vil blive leveret mere smidige løsninger, som kommunerne også bliver inviteret med til at udforme," forklarer Jens Krieger Røyen.

Tydeligere lovgivning

De to ministerier er gået ind i sagen, fordi der er opstået tvivl i kommunerne om den nuværende praksis, efter kommunerne har tolket tidligere udsagn fra Ombudsmanden som, at der skal underskrifter på alle afgørelser fra kommunen.

Ombudsmand Hans Gammeltoft-Hansen har over for nyhedsbureauet Ritzau sagt, at hans udsagn er blevet tolket lige stramt nok.

Derfor kan kommunernes beregninger på ekstraomkostninger på tocifrede millionbeløb for at få scannet underskrifter ind også vise sig at være en ubegrundet frygt.

Læs også: Pris på kommunale mail-kruseduller: 16 millioner

"Myndighederne har tolket, at Ombudsmandens udsagn også gælder i den digitale verden. Men vi har brug for en ændring af lovgivningen for at tydeliggøre, hvad der egentlig menes med underskrifter på afgørelser fra sagsbehandlere," fortæller Jens Krieget Røyen.

Giver juristerne hovedpine

Hos Kommunernes Landsforening (KL) forholder centerchef Jakob Harder fra Center for borgerbetjening og it-politik sig indtil videre passivt, indtil der kommer en reel lovgivning på bordet.

"Jeg håber meget på, at sagen bliver omsat til en konkret lovændring, fordi kommunerne ikke helt ved, hvad de har at forholde sig til," siger Jakob Harder.

Han nævner dog, at en kommende lovændring af Forvaltningsloven må give juristerne hovedpine, fordi underskriftskravet ikke er nedfældet, men stammer fra Ombudsmandens tolkning af sædvane.

"Vi kan derfor ikke udpege et sted for juristerne i lovgivningen, som de skal ændre. For det findes simpelthen ikke," lyder det fra Jakob Harder, der forventer, at kommunerne kan fortsætte med den hidtidige praksis mens juristerne udformer de konkrete ændringer.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos