Kommuner må leve i krusedulle-frygt i mindst et år

To ministerier vil i efteråret 2011 få styr på, hvordan kommunerne skal underskrive deres afgørelser på elektroniske medier. Det kan ikke gøres hurtigere, lyder det fra Finansministeriet.

Artikel top billede

Læs også: KL raser over regeringen i mail-krusedulle-sag

Finansministeriet og Justitsministeriet har på et møde i går orienteret Styregruppen for Tværoffentlige Samarbejder (STS) om, at der kommer en endelig afklaring på den såkaldte krusedulle-sag om sagsbehandler-underskrifter i eksempelvis mails.

Justitsministeriet vil konkret sætte sig ned og ændre Forvaltningsloven for at gøre det mere smidigt for offentlige myndigheder at udstyre deres afgørelser i digitale dokumenter som mails og dokumenter, der bliver maskinelt masseprintet, med en underskrift.

"Der er både tale om, der skal være en underskrift - og i givet fald hvordan," fortæller chefkonsulent Jens Krieger Røyen fra Finansministeriet.

Læs også: Finansministeriet lover afklaring på krusedulle-sag

Vi venter et års tid

Lovændringen sker dog tidligst i efteråret 2011.

"Forvaltningsloven ændrer man ikke bare med et fingerknips. Lovændringen sker med ekspresfart og vil stadig tage hensyn til eksempelvis borgernes retssikkerhed, men der vil helt sikkert blive fundet mere tidssvarende løsninger til underskrifterne," siger Jens Krieger Røyen til Computerworld.

Han afviser at kommentere på konkrete løsningsforlag på nuværende tidspunkt.

"Digitale underskrifter og hvordan lovgivningen endeligt bliver, er endnu for tidligt at udtale sig om. Men der vil blive leveret mere smidige løsninger, som kommunerne også bliver inviteret med til at udforme," forklarer Jens Krieger Røyen.

Tydeligere lovgivning

De to ministerier er gået ind i sagen, fordi der er opstået tvivl i kommunerne om den nuværende praksis, efter kommunerne har tolket tidligere udsagn fra Ombudsmanden som, at der skal underskrifter på alle afgørelser fra kommunen.

Ombudsmand Hans Gammeltoft-Hansen har over for nyhedsbureauet Ritzau sagt, at hans udsagn er blevet tolket lige stramt nok.

Derfor kan kommunernes beregninger på ekstraomkostninger på tocifrede millionbeløb for at få scannet underskrifter ind også vise sig at være en ubegrundet frygt.

Læs også: Pris på kommunale mail-kruseduller: 16 millioner

"Myndighederne har tolket, at Ombudsmandens udsagn også gælder i den digitale verden. Men vi har brug for en ændring af lovgivningen for at tydeliggøre, hvad der egentlig menes med underskrifter på afgørelser fra sagsbehandlere," fortæller Jens Krieget Røyen.

Giver juristerne hovedpine

Hos Kommunernes Landsforening (KL) forholder centerchef Jakob Harder fra Center for borgerbetjening og it-politik sig indtil videre passivt, indtil der kommer en reel lovgivning på bordet.

"Jeg håber meget på, at sagen bliver omsat til en konkret lovændring, fordi kommunerne ikke helt ved, hvad de har at forholde sig til," siger Jakob Harder.

Han nævner dog, at en kommende lovændring af Forvaltningsloven må give juristerne hovedpine, fordi underskriftskravet ikke er nedfældet, men stammer fra Ombudsmandens tolkning af sædvane.

"Vi kan derfor ikke udpege et sted for juristerne i lovgivningen, som de skal ændre. For det findes simpelthen ikke," lyder det fra Jakob Harder, der forventer, at kommunerne kan fortsætte med den hidtidige praksis mens juristerne udformer de konkrete ændringer.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S