"Tilfredsstillende": Bagger bestilte KPMG-rapport

Tilfredsstillende forretningsgange, lyder konklusionen i en KPMG-rapport bestilt af Stein Bagger inden selskabets kollaps.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Blot et års tid inden IT Factory falder fra hinanden og det kommer frem, at selskabets direktør mere eller mindre egenhændigt har bedraget alt og alle, uarbejder KPMG en rapport på foranledning af Stein Bagger.

Rapporten konkluderer, at der er sunde forretningsgange i it-selskabet.

Det fremgår af kurator Boris Frederiksens stævning mod revisorhuset, som han kræver 987 millioner kroner af i erstatning på vegne af kreditorerne.

I 2007 udarbejder KPMG i forbindelse med årsrapporten således en generel rapport vedrørende IT Factorys forretningsgange.

"I rapporten konkluderede sagsøgte 1 (KPMG, red), at selskabets procedurer og kontroller overordnet set måtte anses for tilfredsstillende," fremgår det af stævningen.

Af selve KPMG-rapporten om forholdene i IT Factory står der på side et:

"Det er vores overordnede vurdering, at der pt. er gode procedurer og kontroller, som medvirker til at sikre, at al salg faktureres og registreres".

Og på side fem i samme KPMG-rapport:

"I forbindelse med salg er der som udgangspunkt funktionsadskillelse mellem bogholder (Jeanette/Bettina), kasserer (Stein) og sælger (salgsafdelingen), den ansvarlige for rykning af debitorer (Jeanette/Betina)"

Bagger stod for alt

Men i stævningen går Boris Frederiksen i rette med KPMG, der som revisor har haft adgang til it-fabrikkens inderste.

"Vedrørende rapportens konklusion om funktionsadskillelsen mellem bogholderi, kasser og salgsafdelingen skal det særligt fremhæves, at Stein Bagger, som anført ovenfor i henhold til det i forbindelse med konkursens indtræden konstaterede, forestod salgsarbejdet for nærved 98-99 procent af omsætningen alene, mens selskabets salgsafdeling udelukkende forestod salgsarbejdet i relation til de resterende 1-2 procent af selskabets omsætning," skriver Boris Frederiksen i stævningen på flydende jurasprog.

Og Boris Frederiksen pointerer, at salgsafdelingen i bedste fald kan siges at have beskæftiget sig med fremadrettet salg.

"Selskabets salgsafdeling var tilnærmelsesvist udelukkende beskæftiget med det fremadrettede, forventede salg af nye produkter, som selskabet planlagde en lancering af primo 2009, hvorfor salgsafdelingen således reelt ikke varetog salget til selskabets eksisterende kunder/"samarbejdspartnere"."

Kurator: Rapporten holder ikke en meter
Derfor konkluderer Boris Frederiksen, at KPMG er helt gal på den i rapporten.

"Det kan således lægges til grund, at tilnærmelsesvist 98-99 procent af selskabets omsætning og vareforbrug var initieret af Stein Bagger alene, der således tillige var den eneste person i selskabet, der varetog den løbende kontrakt til selskabets kunder samt finansieringskilder."

"Stein Bagger varetog dermed reelt både salgsfunktionen, kassererfunktionen samt i vidt omfang bogholderifunktionen, hvorfor det synes tvivlsomt, at den af sagsøgte 1 (KPMG, red) anførte funktionsadskillelse reelt var til stede i selskabet," skriver Boris Frederiksen.

Rapporten hives formodentlig frem af kuratoren for at vise, at KPMG ikke gjorde sit arbejde godt nok i IT Factory - hvilket altså i sidste ende kan koste selskabets 987 millioner kroner, såfremt de skal betale erstatning til kreditorerne.

I øvrigt kræver kuratoren, at KPMG oplyser, hvem i IT Factory KPMG har interviewet til rapporten, siden man kunne komme frem til den konklusion, som man gjorde.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)