Fik du det hele med: Stor test af Java-værktøjer

I en stor test har vi den seneste uge gennemgået Eclipse, IntelliJ IDEA, NetBeans og Oracle JDeveloper, der alle er gode værktøjer for Java-programmører. Få overblikket her.

Artikel top billede

Mellem jul og nytår har Computerworld bragt en serie artikler, der gennemgår nogle af de mest oplagte værktøjer for Java-programmører.

Eclipse, IntelliJ IDEA, NetBeans og Oracle JDeveloper har alle fremragende understøttelse af kodning og udvikling. De er generelt hurtige og kan håndtere store kodebaser uden væsentlige vanskeligheder.

Men de har også forskellige styrker og svagheder, som du kan se i tabellen herunder.

I testen af de enkelte udviklingsmiljøer gennemgås brugervenligheden, kvaliteten af dokumentation og hjælpesystemer og mulighederne for plugins.

Sådan klarer værktøjerne sig:



Her er hele testen:

Her er de gode værktøjer til Java-programmering

Test af Eclipse

Test af IntelliJ

Test af NetBeans

Test af JDeveloper

Her er den endelige dom over Java-værktøjerne

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS