Ny sikkerhedspakke på vej til Office 2003 og 2007

Brugere af Office 2003 og Office 2007 vil også kunne få glæde af ny sikkerhedsteknologi, der er udviklet til Office 2010.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil udsende en sikkerhedsfeature, der oprindeligt er udviklet til Office 2010, til de ældre og langt mere udbredte Office-versioner, Office 2003 og Office 2007.

Den pågældende sikkerhedsteknologi hedder "Office File Validation" (OVE) og validerer ældre før-XML-filformater til Word, Excel, PowerPoint og Publishher.

Efter valideringen åbner OVE de filer, der ikke er i overensstemmelse med dokumentformatet i en særlig sandkasse i Office 2010, der hedder 'Protected View.'

I denne sandkasse kan brugerne se indholdet af et dokument, men ikke redigere det. På den måde kan man undgå, at eventuel malware i et dokument spreder sig.

Begyndelsen af 2011

OVE så først dagens lys med lanceringen af Office 2010, der blev lanceret i sommer.

Visse dele af teknologien vil blive distribueret til Office 2003 og Office 2007 i begyndelsen af 2011.

"Det vil blive valgfrit for brugere af disse platforme, men vi vil lægge os i selen for at overtale kunderne til at downloade OVE," siger Jerry Bryant fra Microsoft.

Som det er tilfældet i Office 2010 vil OVE i Office 2003 og Office 2007 undersøge dokumenter i Word, Excel, PowerPoint og Publisher, som er gemt i Office 97-2003 binær-formatet. (Microsoft skiftede til XML-baserede dokument-formater med Office 2007)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job