Ny sikkerhedspakke på vej til Office 2003 og 2007

Brugere af Office 2003 og Office 2007 vil også kunne få glæde af ny sikkerhedsteknologi, der er udviklet til Office 2010.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil udsende en sikkerhedsfeature, der oprindeligt er udviklet til Office 2010, til de ældre og langt mere udbredte Office-versioner, Office 2003 og Office 2007.

Den pågældende sikkerhedsteknologi hedder "Office File Validation" (OVE) og validerer ældre før-XML-filformater til Word, Excel, PowerPoint og Publishher.

Efter valideringen åbner OVE de filer, der ikke er i overensstemmelse med dokumentformatet i en særlig sandkasse i Office 2010, der hedder 'Protected View.'

I denne sandkasse kan brugerne se indholdet af et dokument, men ikke redigere det. På den måde kan man undgå, at eventuel malware i et dokument spreder sig.

Begyndelsen af 2011

OVE så først dagens lys med lanceringen af Office 2010, der blev lanceret i sommer.

Visse dele af teknologien vil blive distribueret til Office 2003 og Office 2007 i begyndelsen af 2011.

"Det vil blive valgfrit for brugere af disse platforme, men vi vil lægge os i selen for at overtale kunderne til at downloade OVE," siger Jerry Bryant fra Microsoft.

Som det er tilfældet i Office 2010 vil OVE i Office 2003 og Office 2007 undersøge dokumenter i Word, Excel, PowerPoint og Publisher, som er gemt i Office 97-2003 binær-formatet. (Microsoft skiftede til XML-baserede dokument-formater med Office 2007)

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS