Udbyder dropper tv i TDC's fibernet

Fiberudbyderen Waoo trækker tv-produktet ud af TDC's fibernet. Det er for dyrt at levere produktet, lyder det fra Waoo.

Artikel top billede

Foto: Sem Rox

"Vi har besluttet at stoppe med at sælge tv på TDC's fibernet, og det vil vi skrive til vores kunder på tirsdag."
 
Sådan siger administrerende direktør Anders B. Christjansen fra fiberudbyderen Waoo.
 
Ifølge Anders B. Christjansen er det for dyrt for selskabet at levere tv-produkter til kunder i TDC's fibernet, fordi lejeprisen for den såkaldte multicast-teknologi i TDC's fibernet er for høj.

Multicast er nødvendig, for at udbydere kan tilbyde tv via bredbånd til kunderne.
 
Han fortæller, at i forhold til størrelsen af Waoos kundebase vil leje af multicast for Waoo betyde, at selskabets tab ved at tilbyde tv-produktet overstiger salgsprisen flere gange.
 
"Mig bekendt er der ikke andre end TDC, der udbyder tv på deres eget net. Jeg mener, at det er et skridt tilbage for konkurrencen. Vi kan desværre ikke udfordre TDC længere på deres fibernet," siger Waoo-direktøren.
 
Tidligere har også Telia utrykt utilfredshed med prisen for at benytte multicast i TDC's kobbernet. Efterfølgende har Telia også klaget til IT- og Telestyrelsen.

Bliver i nettet 
Waoo vælger dog at blive i TDC's fibernet, men det bliver kun bredbåndspakker, der indeholder telefoni og internet. Et produkt, der hos Waoo hedder Waoo2. Tidligere havde Waoo også svært ved at få forretningen til at hænge sammen med dette produkt i TDC's fibernet, men her er Waoo nu nået frem til en aftale med TDC.
 
"Nu hænger forretningen sammen på Waoo2, men det er lidt specielt, idet københavnerne og nordsjællænderne betaler 369 kroner for noget, som andre Waoo-kunder i resten af landet betaler 269 kroner for," fortæller Anders B. Christjansen.
 
Kunder kan vel at mærke købe Waoo2 til 269 kroner i TDC-fibernettet fremover, men de vil desuden blive pålagt en fiberleje på 100 kroner.

Telenor trak sig i september helt ud af TDC's fibernet, som TDC købte af Dong i november 2009.

TDC har meddelt, at det var nødvendigt at ændre prisstrukturen i fibernettet for at få forretningen til at hænge sammen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos