Så er valgslagsmålet skudt i gang på Facebook

De sociale netværk får en fremtrædende rolle i den næste valgkamp. Den politiske cyber-kamp er skudt i gang, men bruger partierne ikke nettet med omtanke, taber de slaget, vurderer en ekspert.

Artikel top billede

Den kommende valgkamp kommer i høj grad til at foregå via de sociale medier og på den mobile platform.

Socialdemokraterne tilbyder eksempelvis at gøre dig til din egen kampagnechef på nettet.

Det er nemlig opfordringen i en ny Facebook-applikation, som er udviklet til partiet, der har en ambition om at skaffe flere frivillige til den kommende valgkampagne.

Venstre har foreløbig satset krudtet på den mobile platform i form af en applikation til iPhone.

Men der er mere på vej, for der er meget at hente fra denne skuffe, fortæller Niels Ole Finnemann, professor i medievidenskab ved Aarhus Universitet og netop afgået leder af Center for Internetforskning.

"Nettet, blogs og sociale tjenester er garant for en decentral kommunikationsform, hvor brugerne giver udtryk for, hvad de mener, er vigtigt. Samtidig kan en politiker differentiere sig fra et stramt politiprogram i en mere personlig netdebat."

"Hvis politikerne vil benytte nettet som informationskilde og ikke bare et værktøj til at udtrykke sig selv, kan de få et meget nuanceret billede af, hvad der rører sig i befolkningen," siger han, og han vurderer, at tendensen netop går i den retning.

Foghs spæde forsøg. 
De første spæde digitale tiltag til en online-valgkamp blev taget ved sidste valg i 2007, dog uden den store succes.

I 2007 strakte politikerne sig til at oprette en facebook-profil til at kommunikere statiske budskaber, men formåede ikke at inddrage vælgerne i en dialog.

Dengang handlede det mere om at få omtale i de traditionelle medier for at være fremme i de digitale sko ved at have oprettet en Facebook-profil.

Det spæde forsøg resulterede i, at blot én procent af danskerne benyttede sig af sociale tjenester som Facebook til at søge information om kandidaterne til folketingsvalget eller til at deltage i politiske diskussioner.

Det viste en undersøgelse blandt 1.300 danskere, som Computerworld fik foretaget.

Men nu rykker partierne et skridt videre.

"Med eksempelvis Facebook-applikationer kan man diskutere politik under en paraply af underholdning, hvilket er essentielt. Hvis vælgerne keder sig, forsvinder de, hvis de engageres, begejstres de," siger Niels Ole Finnemann.

Tab valget på nettet

Socialdemokraterne begrunder udsendelsen af sit digitale kampagneværktøj med, at dem, der har flest frivillige og aktive i kampagnen, vil vinde valget.

"Vi så, hvordan Obama brugte nettet til at få folk til at være aktive i valgkampen. Nu går vi et skridt videre og giver danskerne mulighed for at lave deres egen kampagne fra hjemme-pc'en," siger Socialdemokraternes partisekretær, Lars Midtiby.

Netaktiviteter bobler da også op, med det er kun starten, for platformen er fundamentet til en sejr.

"Den stemningsprægede del af politik begynder blandt de unge, og de benytter nettet," begrunder Niels Ole Finnemann og tilføjer, at man ikke vinder valget på nettet, men at man kan tabe det, hvis man ikke klarer sig godt på internettet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker til PET

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Kvantitativ Analytiker

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job