Derfor droppede Nokia Android efter Google-bejleri

Google forsøgte også at indgå en aftale med Nokia, men blev slået med fynd og klem af Microsoft. Se her, hvordan Microsoft vippede Google af pinden.

Artikel top billede

Læs også:

Overblik: Her er planen, der skal redde Nokia

Nokia antyder, at Microsoft dybest set vandt en budkrig over Google om at levere software til verdens største mobilproducent, finske Nokia, ligesom Microsoft skal have indvilget i at betale milliarder af dollar for aftalen.

Oplysningerne kom frem, da Stephen Elop - Nokias nye koncernchef og tidligere topchef i Microsoft - søndag besvarede spørgsmål i Barcelona, hvor han deltager i Mobile World Congress, som du kan læse mere om her.

Han fortalte, at både Google og Microsoft var interesserede i en aftale med Nokia. Begge de store selskaber så 'betydelig værdi' i et scenarie, hvor Nokia anvender deres software.

"Markedsandelen bliver virkelig høj, hvis man kombinerer Androids og Nokias markedsandele over de kommende par år. Hele telemarkedet ville nærmest blive en slags duopol mellem Android og Apple," sagde Stephen Elop.

Alligevel valgte Nokia at satse på Microsoft. Det skyldtes, at denne aftale skaber en helt ny dynamik i markedet, fortalte han.

"Nu har vi skabt et væddeløb med tre heste," sagde Stephen Elop, der dermed antyder, at han ikke regner Blackberry-platformen for en seriøs konkurrent.

Betaler milliarder

Her fremviste han en oversigt over de beløb, der som følge af aftalen vil tilflyde Nokia fra Microsoft - primært penge, der er forbundet med investeringer i marketing og lignende.

Der har tidligere været spekulationer fremme om, at Microsoft vil betale Nokia millioner af dollar for aftalen.

"Men i virkeligheden skal værdien, som overføres til Nokia, nok nærmere tælles i milliarder (af dollar, red) og ikke millioner," sagde Stephen Elop.

Han ønsker ikke at komme nærmere ind på tidsrammen for betalingen.

Stephen Elop afviste samtidig, at han var sendt i byen for Microsoft, hvor han har været ansvarlig for den lukrative business-division i en årrække.

"Jeg er ikke en trojansk hest," sagde han.

Han henviste til, at hele Nokias direktion og bestyrelse har deltaget i beslutningsprocessen.

Den første Nokia/Microsoft-telefon ventes på gaden inden nytår.

Læs også:

Overblik: Her er planen, der skal redde Nokia

Nokia går i tæt partnerskab med Microsoft

Nokia splittes op - styresystem bliver open source

Nokia-chef: Vi står på afgrundens rand

Android giver smartphone-konkurrenterne baghjul

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S