Derfor droppede Nokia Android efter Google-bejleri

Google forsøgte også at indgå en aftale med Nokia, men blev slået med fynd og klem af Microsoft. Se her, hvordan Microsoft vippede Google af pinden.

Artikel top billede

Læs også:

Overblik: Her er planen, der skal redde Nokia

Nokia antyder, at Microsoft dybest set vandt en budkrig over Google om at levere software til verdens største mobilproducent, finske Nokia, ligesom Microsoft skal have indvilget i at betale milliarder af dollar for aftalen.

Oplysningerne kom frem, da Stephen Elop - Nokias nye koncernchef og tidligere topchef i Microsoft - søndag besvarede spørgsmål i Barcelona, hvor han deltager i Mobile World Congress, som du kan læse mere om her.

Han fortalte, at både Google og Microsoft var interesserede i en aftale med Nokia. Begge de store selskaber så 'betydelig værdi' i et scenarie, hvor Nokia anvender deres software.

"Markedsandelen bliver virkelig høj, hvis man kombinerer Androids og Nokias markedsandele over de kommende par år. Hele telemarkedet ville nærmest blive en slags duopol mellem Android og Apple," sagde Stephen Elop.

Alligevel valgte Nokia at satse på Microsoft. Det skyldtes, at denne aftale skaber en helt ny dynamik i markedet, fortalte han.

"Nu har vi skabt et væddeløb med tre heste," sagde Stephen Elop, der dermed antyder, at han ikke regner Blackberry-platformen for en seriøs konkurrent.

Betaler milliarder

Her fremviste han en oversigt over de beløb, der som følge af aftalen vil tilflyde Nokia fra Microsoft - primært penge, der er forbundet med investeringer i marketing og lignende.

Der har tidligere været spekulationer fremme om, at Microsoft vil betale Nokia millioner af dollar for aftalen.

"Men i virkeligheden skal værdien, som overføres til Nokia, nok nærmere tælles i milliarder (af dollar, red) og ikke millioner," sagde Stephen Elop.

Han ønsker ikke at komme nærmere ind på tidsrammen for betalingen.

Stephen Elop afviste samtidig, at han var sendt i byen for Microsoft, hvor han har været ansvarlig for den lukrative business-division i en årrække.

"Jeg er ikke en trojansk hest," sagde han.

Han henviste til, at hele Nokias direktion og bestyrelse har deltaget i beslutningsprocessen.

Den første Nokia/Microsoft-telefon ventes på gaden inden nytår.

Læs også:

Overblik: Her er planen, der skal redde Nokia

Nokia går i tæt partnerskab med Microsoft

Nokia splittes op - styresystem bliver open source

Nokia-chef: Vi står på afgrundens rand

Android giver smartphone-konkurrenterne baghjul

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland