Nu kommer Firefox 4

Så blev det tid til en ny udgave af Firefox, der har fået en gedigen overhaling både over og under motorhjelmen. Se nyhederne.

Artikel top billede

Hvis alt går efter planen kommer Mozillas browser Firefox i version 4 i morgen, tirsdag.

Firefox 4 skulle være sendt på gaden i forrige måned, men er blevet forsinket af flere omgange.

Browseren er blevet taget under kærlig behandling af Mozilla-folket, hvilket indebærer en række markante ændringer i forhold til den nuværende browser.

I praksis betyder det en ny brugerflade med bedre udvidelsesmuligheder, anderledes faneblade og indbygget synkronisering.

Arbejdshastigheden skulle ligeledes være justeret op.

Microsoft har også lige sendt sin nye browser i omløb. Den kan du læse alt om her.

Også Google Chrome 10 er blevet anmeldt på Computerworld. 


En af justeringerne i Firefox 4 er en ny Add-ons Manager, der gør det lettere at navigere rundt i de mere end 200.000 tillægsprogrammer til browseren.

Se nyhederne i version 4

Hvis du gerne vil se browseren i aktion, har Mozilla oprettet en demoside, der viser nogle af nyhederne i Firefox 4.

Demoen kan afvikles i hvilken som helst browser, der understøtter de teknologier, der bliver demonstreret, hvilket er HTML 5, CSS3, WebGL, SVG og JavaScript.

Mozilla har ligeledes skabt en "Reviewers Guide", der i en PDf-fil forklarer om alle nyhederne i version 4.

Har du ikke tålmodighed til at vente til i morgen, kan RC-udgaven hentes her.

I denne video kan du få en fornemmelse af nyhederne i Firefox 4.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job