Klar dom: Det er okay at bruge naboens WiFi

Du må hjertens gerne gå på nettet via naboens trådløse netværk, har en hollandsk domstol bestemt. Du kan heller ikke retsforfølges, hvis du bryder du sikkerheden i en router.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En domstol i Haag kendte det tidligere på måneden lovligt at bryde sikkerheden i et WiFi-netværk for at anvende det som forbindelse til internettet.

Desuden har domstolen afgjort, at det lovligt at anvende åbne WiFi-netværk på eksempelvis hollandske barer og hoteller uden tilladelse.

I mange lande er begge former for opkobling ulovlige og kan ofte give bødestraf.

Kendelsen er sket i forbindelse med en sag om en studerende, som truede med at skyde alle på skolen Maerlant College i Haag.

Han offentliggjorde denne trussel på internetforummet 4chan.org via et WiFi-netværk, han var brudt ind i.

Kun anvendt routeren

Den studerende blev idømt 20 timers samfundstjeneste for truslen, men blev frikendt for indbruddet i WiFi-netværket.

Dommerens begrundelse var, at den studerende ikke havde forsøgt at tiltvinge sig adgang til nogen computer i netværket men blot anvendt routerens internetforbindelse.

Det er i Holland ulovligt at bryde ind i en computer. I Holland defineres en computer som en maskine, der kan bruges til tre ting: Lagring, behandling og transmission af data.

En router er ikke en computer

En router kan derfor ikke beskrives som en computer, da den kun kan bruges til at transmittere eller behandle data og ikke til at lagre bits og bytes.

Således kan domstolen konkludere, at det ikke er ulovligt at hacke en enhed, der juridisk set ikke er en computer.

Hvis en sikret WiFi-forbindelse hackes, kan handlingen dog forfølges civilretligt, oplyser advokat Mathieu van Linde fra Blokzijl Advocaten.

Kendelsen har ført til en del kontroverser i Holland. Mathieu van Lindes kalder afgørelsen "bemærkelsesværdig".

Han vurderer, at de fleste mennesker i Holland antager, at det er ulovligt at hacke andres WiFi-netværk.

Han påpeger også, at den lov, som afgørelsen bygger på, blev skabt i starten af 1990'erne og kan være forældet, da den ikke havde til formål at dække WiFi-netværk.

Den hollandske rigsadvokat har besluttet at appellere kendelsen.

Inden for to år skal sagen behandles af den hollandske højesteret, der vil afgøre, om en router kan defineres som en computer under hollandsk lov.

Hacking - eller endda blot såkaldt piggybacking, hvor man uden tilladelse anvender et åbent WiFi-netværk som internetforbindelse - er ulovligt i mange lande.

I visse stater i USA er uautoriseret brug af et netværk en alvorlig strafferetlig sag, i andre stater kan det højst give bødestraf.

I Storbritannien kan man - afhængig af ens intentioner - få en bøde eller blive arresteret, hvis man uden tilladelse låner andres WiFi-netværk.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse