Her finder du de SKI-godkendte it-leverandører

I alt 204 it-firmaer er godkendt til at levere it-ydelser via den offentlige indkøbscentral, SKI. De er fordelt over hele landet med hovedvægten på Sjælland. Se hvor du finder dem.

Artikel top billede

I Jylland er der markant længere mellem en SKI-godkendt it-leverandør end på Sjælland.

Det viser en gennemgang af tal fra den offentlige indkøbscentral SKI over de nuværende godkendte SKI-leverandører på en stribe it-rammeaftaler.

Således er 15,2 procent af it-firmaerne, svarende til 31 it-firmaer, fra Jylland.

2,5 procent er fra Fyn, 2 procent fra udlandet, mens 80,4 procent, svarende til 164 it-firmaer, er fra Sjælland.

Indkøbscentralen SKI kan anvendes af alle offentlige myndigheder, og der omsættes for op imod 13 milliarder kroner på ordningen.

Uheldig model

Hos IT Forum Midtjylland mener man, at fordelingen med mange SKI-godkendte it-firmaer fra især København, afspejler, at det er der, de store firmaer ligger.

"Formen med meget store nationale SKI-udbud vil af natur ofte favorisere de meget store it-leverandører, som har et organisatorisk set-up som gør det muligt for dem såvel at besvare udbuddene og efterfølgende være leverandør over hele landet."

"Vi er mange der slet ikke forsøger at blive SKI leverandører, da vi opfatter det som meget ressourcekrævende eller helt umuligt," siger direktør Poul Viller fra Excel Data, der har langt de fleste ansatte siddende i Herning.

Poul Viller er samtidig aktiv i lokalafdelingen af it-forum MidtVest.

Han kalder SKI-modellen uheldig.

"Den offentlige sektor er klart landets største it-indkøber, så det er meget uheldigt at SKI modellen på denne måde bliver en hindring for vækst- og udvikling i små- og mellemstore it-virksomheder, men i stedet favoriserer nogle få større leverandører."

"Det er ærgeligt, da de små- og mellemstore it-virksomheder ofte er meget innovative og har meget at byde på indenfor for for eksempel software og konsulenttjenester, som den offentlige sektor ikke nyder gavn af," siger han.

Ét it-firma fra udkantsdanmark

Ser man på udkantsdanmark, defineret kommunerne Læsø, Thisted, Morsø, Skive, Vesthimmerland, Struer, Lemvig, Ringkjøbing-Skjern, Norddjurs, Samsø, Varde, Tønder, Langeland, Ærø, Lolland og Bornholm, så er ét it-firma fra et af disse områder.

Et it-firma fra Grenå i Norddjurs Kommune er blevet godkendt under rammeaftale 04.11 og 04.12: Tryk, kommunikation og websites.

Netop den pågældende aftale og ASP-Cloud-aftalen indeholder relativt flere jyske it-firmaer, end de andre it-aftaler.

Læs opgørelsen over hver rammeaftale her.

SKI: Vi er glade
Hos SKI læser man sig over opgørelsen. Her ser man ikke et problem i den nuværende geografiske spredning.

"Jeg er glad for at der er en geografisk spredning blandt vores leverandører - også for så vidt angår leverandørernes hovedsæder - men vi hverken kan eller vil tage særlige hensyn til leverandørernes geografiske placering, da dette vil være i strid med ligebehandlingsprincippet i EU's udbudsdirektiv," siger den administrerende direktør Signe Lynggaard Madsen fra SKI.

SKI påpeger i sin opgørelse over it-firmaernes postnumre, at der er tale om placeringen af firmaernes hovedsæder.

Opgørelsen er lavet over syv it-rammeaftaler.

Opgørelse over de enkelte it-aftaler

Aftale 02.02 Computere

I alt
13

Sjælland (1.000-4999)
12

Fyn og øerne (5000-5999)
1

Jylland (6000 - )
0

Udland
0

Aftale 02.08 Tele og Data

I alt
6

Sjælland (1.000-4999)
5

Fyn og øerne (5000-5999)
0

Jylland (6000 - )
1

Udland
0

Aftale 02.12 Kopi og Print

I alt
9

Sjælland (1.000-4999)
9

Fyn og øerne (5000-5999)
0

Jylland (6000 - )
0

Udland
0

Aftale 02.23 It-drift Forvaltning

I alt
6

Sjælland (1.000-4999)
6

Fyn og øerne (5000-5999)
0

Jylland (6000 - )
0

Udland 0

Aftale 02.19 ASP/Cloud

I alt
29

Sjælland (1.000-4999)
22

Fyn og øerne (5000-5999)
1

Jylland (6000 - )
5

Udland
1

Aftale 02.18 Systemløsninger, projekter samt vedligehold

I alt
70

Sjælland (1.000-4999)
55

Fyn og øerne (5000-5999)
3

Jylland (6000 - )
9

Udland
3

Aftale 04.11 og 04.12 Tryk, kommunikation og websites mv

I alt
71

Sjælland (1.000-4999)
55

Fyn og øerne (5000-5999)
0

Jylland (6000 - )
16

Udland
0

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect