Forhandlinger mellem CSC og Prosa afsluttet i vrede

Fredsforhandlinger mellem CSC og Prosa endte mandag aften i smækken med dørene. Se her, hvor forhandlingerne gik galt.

Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

Læs alt om CSC-konflikten.

Nyhedsanalyse: Kun rå våbenkraft bestemmer udfaldet.

Farvel og tak. Sådan lød det fra CSC og fagforbundet Prosa, der sent mandag aften endnu en gang opgav at finde en løsning på den langvarige konflikt, der har ført til både lockout og strejke hos CSC.

Sammenbruddet i forhandlingerne skyldes fortsat uenighed om de omstridte tryghedsaftaler, som du kan læse mere om her.

"Det er trist, at vi må konstatere, at parterne er for langt fra hinanden til, at man kunne blive enige om nye tryghedsaftaler for alle overenskomstområder på CSC," lyder det fra Lene Christensen fra CSC.

Hun mener, at CSC har "vist en betydelig imødekommenhed".

Selskabet er nemlig indstillet på en gradvis afvikling - løbende over flere år - af de i CSC's øjne uspiselige fratrædelsesgodtgørelser, der er sagens kerne. De nuværende aftaler sikrer medarbejderne op til næsten to års løn ved fratrædelse, og dem vil CSC af med.

Du kan læse mere om de pågældende ordninger her. Og læse CSC's holdning til dem her.

Ville acceptere oplæg

Prosa og en række øvrige faglige organisationer var imidlertid ikke interesseret i at acceptere CSC's tilbud.

Prosa meddeler, at fagforbundet tidligere har præsenteret et udspil, der ville gøre tryghedsaftalen billigere, ligesom det var "socialt afbalanceret." Dette forslag kan du læse mere om her.

Dette udspil har CSC's ledelse imidlertid afvist. Prosa mener, at CSC har "vægtet juridiske principper højere end økonomien". Prosa er samtidig utilfreds med, at CSC har fastholdt, at aftalen skal helt væk.

"Det er utroligt skuffende, at CSC's ledelse ikke tager situationen alvorligt og griber chancen med de fremstrakte hænder til at finde en løsning på den konflikt, som den 1. juni kan udvikle sig til en altomfattende konflikt, som kan lamme it-systemer hos Skat, politi og sygehusvæsen," lyder det fra næstformand i Prosa, Hanne Lykke Jespersen.

CSC er dog fortsat indstillet på at finde en løsning og meddeler, at selskabet gerne vil mødes til videre forhandlinger.

"Men det er helt klart, at der er behov for, at man fra lønmodtagerside er nødt til at vise større imødekommenhed i forhold til at sikre et konkurrencedygtigt fundament for vores virksomhed, hvis en aftale skal kunne indgås", siger Lene Christensen fra CSC.

Læs alt om CSC-konflikten.

Læs også: Derfor er CSC-konflikten en nedtur for alle parter.

CSC: Overenskomst ødelægger konkurrenceevnen.

180 CSC-ansatte får fuld løn uden at røre en finger.

[b]Nyhedsanalyse: Kun rå våbenkraft bestemmer udfaldet.

[/b]

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job