Forhandlinger mellem CSC og Prosa afsluttet i vrede

Fredsforhandlinger mellem CSC og Prosa endte mandag aften i smækken med dørene. Se her, hvor forhandlingerne gik galt.

Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

Læs alt om CSC-konflikten.

Nyhedsanalyse: Kun rå våbenkraft bestemmer udfaldet.

Farvel og tak. Sådan lød det fra CSC og fagforbundet Prosa, der sent mandag aften endnu en gang opgav at finde en løsning på den langvarige konflikt, der har ført til både lockout og strejke hos CSC.

Sammenbruddet i forhandlingerne skyldes fortsat uenighed om de omstridte tryghedsaftaler, som du kan læse mere om her.

"Det er trist, at vi må konstatere, at parterne er for langt fra hinanden til, at man kunne blive enige om nye tryghedsaftaler for alle overenskomstområder på CSC," lyder det fra Lene Christensen fra CSC.

Hun mener, at CSC har "vist en betydelig imødekommenhed".

Selskabet er nemlig indstillet på en gradvis afvikling - løbende over flere år - af de i CSC's øjne uspiselige fratrædelsesgodtgørelser, der er sagens kerne. De nuværende aftaler sikrer medarbejderne op til næsten to års løn ved fratrædelse, og dem vil CSC af med.

Du kan læse mere om de pågældende ordninger her. Og læse CSC's holdning til dem her.

Ville acceptere oplæg

Prosa og en række øvrige faglige organisationer var imidlertid ikke interesseret i at acceptere CSC's tilbud.

Prosa meddeler, at fagforbundet tidligere har præsenteret et udspil, der ville gøre tryghedsaftalen billigere, ligesom det var "socialt afbalanceret." Dette forslag kan du læse mere om her.

Dette udspil har CSC's ledelse imidlertid afvist. Prosa mener, at CSC har "vægtet juridiske principper højere end økonomien". Prosa er samtidig utilfreds med, at CSC har fastholdt, at aftalen skal helt væk.

"Det er utroligt skuffende, at CSC's ledelse ikke tager situationen alvorligt og griber chancen med de fremstrakte hænder til at finde en løsning på den konflikt, som den 1. juni kan udvikle sig til en altomfattende konflikt, som kan lamme it-systemer hos Skat, politi og sygehusvæsen," lyder det fra næstformand i Prosa, Hanne Lykke Jespersen.

CSC er dog fortsat indstillet på at finde en løsning og meddeler, at selskabet gerne vil mødes til videre forhandlinger.

"Men det er helt klart, at der er behov for, at man fra lønmodtagerside er nødt til at vise større imødekommenhed i forhold til at sikre et konkurrencedygtigt fundament for vores virksomhed, hvis en aftale skal kunne indgås", siger Lene Christensen fra CSC.

Læs alt om CSC-konflikten.

Læs også: Derfor er CSC-konflikten en nedtur for alle parter.

CSC: Overenskomst ødelægger konkurrenceevnen.

180 CSC-ansatte får fuld løn uden at røre en finger.

[b]Nyhedsanalyse: Kun rå våbenkraft bestemmer udfaldet.

[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,