Nokia-lukning i Danmark er en "national katastrofe"

Nokias beslutning om at lukke den danske udviklingsafdeling med næsten 1.000 ansatte er en national katastrofe, mener analytiker.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Nokia lukker i Danmark

"En national katastrofe."

Sådan er reaktionen fra teleanalytiker John Strand, efter at Nokia her onsdag formiddag meddelte, at den danske udviklingsafdeling med 950 ansatte skal lukkes inden udgangen af 2012.

"Det er arbejdspladser i højteknologi-sektoren, der forsvinder som dug for solen. Det er en katastrofe," siger John Strand.

De danske fyringer er en del af en større spareplan i Nokia, der skal reducere sine driftsomkostninger med en milliard euro for 2013 sammenlignet med 2010.

Størstedelen af reduktionerne vil finde sted i Danmark, Finland og Storbritannien. Derfor mener John Strand heller ikke, at Nokias beslutning om at lukke den danske afdeling har noget som sådan at gøre med Danmark som land eller de vilkår, der er for at drive virksomhed her i landet.

"Det har intet med Danmark som land at gøre. Det her er bare en del af den transformationsproces, Nokia er på vej igennem."

John Strand mener ikke, at de 950 danske arbejdspladser nødvendigvis behøver at forsvinde fra landet, fordi Nokia nedlægger dem.

Udviklernes og ingeniørernes kompetencer vil være efterspugte andre steder i den danske telesektor og i it-branchen generelt. Ikke desto mindre har den danske telesektor nu endnu engang lidt et alvorligt knæk.

Sidste år lukkede Motorola sin danske udviklingsafdeling i Aalborg med 260 arbejdspladser.

Læs også:
Nokia lukker i Danmark

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S