Sony kan dømmes for grov uagtsomhed

Sony står over for både juridiske og politiske problemer, efter hackere har stjålet personlige informationer om mindst 70 millioner brugere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sonys meddelelse om omfanget af det sikkerhedsbrud, som har tvangslukket PlayStation-netværket (PSN), har skabt et stormvejr af potentielle juridiske og politiske problemer, som sandsynligvis ikke vil være overstået lige med det samme.

Indtil videre er fokus på Sonys manglende oplysninger om sikkerhedsbruddets faktiske omfang. Selv om Sony lukkede for PSN allerede den 21. april, så skulle der gå indtil den 26. april, før det kom frem, at kundernes personlige informationer var blevet kompromitteret, men flere sikkerhedseksperter, som Computerworlds amerikanske søstermedie, PCWorld, har talt med, mener, at bruddet i sig selv er grund nok til sagsanlæg.

"Jeg tror, vi kan forvente et eller flere sagsanlæg, hvor Sony - med mindre det ender i forlig - vil blive dømt for grov uagtsomhed," siger Randy Abrams, som er leder for teknisk uddannelse hos sikkerhedsfirmaet ESET.

Men de juridiske problemer er bare toppen af isbjerget for Sony. Udover de åbenlyse tillidsproblemer som Sony vil få med kunderne, så vil virksomheden også støde ind i store lovgivningsmæssige problemer på grund af sikkerhedsbruddet.

Medlemmer af den amerikanske kongres er allerede i gang med at involvere sig i sagen: Mary Bono Mack fra Californien, som er leder af Det Hvide Hus' underkomite for handel og produktion, har indledt en undersøgelse af sagen.

Parlamentsmedlem Bobby Rush fra Illinois har sammen med senator Tom Carper fra Delaware taget et skridt yderligere og er begyndt at presse på for mere seriøs lovgivning på cybersikkerhedsområdet.

Hele verden oprørt

I et brev til Sonys administrerende direktør skriver senator Richard Blumenthal fra Connecticut:

"Jeg er bekymret ved tanken om, at PlayStation-netværkets brugeres personlige og økonomiske informationer muligvis er blevet ulovligt tilgået af en tredjepart. Dertil kommer Sonys bekymrende mangel på informationer om sikkerhedsbruddet."

Men den amerikanske regering er ikke de eneste, der blander sig i sagen: Lovgivende myndigheder fra hele verden har indledt undersøgelser af PSN-bruddet.

Både det britiske datatilsyn og den canadiske privacy-kommissær har igangsat undersøgelser, der skal afgøre, om Sony har overtrådt loven ved ikke at beskytte brugernes personlige informationer tilstrækkeligt.

Kun tiden vil afgøre, hvad der vil udgøre seriøse trusler mod Sony, og hvad der blot er forsøg på at få pressens opmærksomhed i sikkerhedsbruddets slipstrøm. Men når det er sagt, så vil tingene sandsynligvis blive værre for Sony, inden de kan blive bedre, specielt fordi virksomheden selv vurderer, at PSN vil være lukket mindst en uge yderligere.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job