Her flytter Nokia de danske udviklingsopgaver hen

Nokia flytter med lukningen af den danske udviklingsafdeling de fleste af de danske opgaver om på den anden side af jorden. Se her, hvor de flyttes hen.

Artikel top billede

Mange af de udviklingsopgaver, der hidtil er blevet udført i Nokias danske udviklingsafdeling i den københavnske Sydhavn, skal fremover løses i Kina.

Det fremgår af et internt dokument, som it-mediet The Register er kommet i besiddelse af.

Ifølge dokumentet vil Nokia re-organisere selskabet i tre vertikale divisioner, nemlig Markets, Smart Devices og Mobile Phones.

Sidstnævnte står bag udviklingen af de basale mobiltelefoner S30 og S40, som den danske afdeling hidtil har arbejdet ganske intenst med, men som nu flyttes ud af Danmark med Nokias beslutning om at lukke den store udviklingsafdeling i Danmark.

Stort marked

Nokia har især et stort marked for disse basale modeller i de store vækstmarkeder i Asien og Afrika, der endnu ikke for alvor er rykket med på smartphone-bølgen.

Det fremgår af det pågældende dokument, at Nokias kinesiske udviklingsafdeling i Beijing fremover skal være hovedkvarter for udviklingen af S30 og S40, mens finske Oulu skal være hovedkvarter for udviklingen af Windows Phone.

Ifølge dokumentet vil Nokia reducere medarbejderstaben med 1.400 mand i Finland, men ingen afdelinger skal lukkes.

I Indien vil Nokia skille sig af med 300 mand i hovedafdelingen i Bangalore.

I USA vil Nokia reducere medarbejderstaben med 500 mand - primært i San Diego og White Plains.

I Rumænien lukker Nokia al udviklingsarbejde med udgangen af 2011 og fyrer samtlige 120 ansatte - ganske som det er tilfældet i Danmark.

Læs også:

Her er fremtiden for Nokia Danmark

Nokia Danmark-direktør: Derfor er vi nødt til at fyre.

Nokia lukker i Danmark.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Scantruck A/S

Digitaliseringskonsulent

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at gennemføre IT-anskaffelser for Forsvaret?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S