Artikel top billede

Nu kan du oprette tynde klienter med Windows 7

Med Microsofts kommende WinTPC, en særlig udgave af Windows 7, kan man bruge ældre pc'er som tynde klienter. Se hvordan.

Læs også:

Klap lige hesten inden du virtualiserer din desktop

Codan valgte den store desktop-virtualisering

Ballmer: Tynde klienter yt - her er fremtidens klienter

Microsoft har nu frigivet release candidaten af Windows Thin PC, meddeler selskabet i et blogindlæg.

Microsoft indledte testen af produktet i marts, og siden er WinTPC, som titlen forkortes, blevet mødt med en pæn interesse i følge selskabet.

WinTPC gør det muligt at anvende eksisterende pc'er i organisationen som tynde klienter ved hjælp af en særlig udgave af Windows 7.

Det smarte er, at man dermed kan mindske omkostningerne til de tynde klienter, fordi WinTPC ikke kræver en licens til Windows VDA (Virtual Desktop Access), som man ellers normalt anvender til tynde Windows-klienter.

I stedet kan man nøjes med Microsofts SA (Software Assurance).

Kan bruge ældre maskiner

Fordi maskinen kører som en tynd klient, minimeres kravene til pc'ens egen hardware.

Samtidig opnår it-afdelingen - som ved alle andre former for tynde klienter og virtuelle desktoppe - bedre muligheder for at klare driften og opdateringer fra centralt hold.

I blogindlægget deler Microsoft nogle af de tilbagemeldinger, der er kommet fra det foreøbige test-program.

"Kunderne kan lide det reducerede WinTPC-footprint - de maskiner, som de anvender det på, har ofte mindre plads til rådighed end helt nye maskiner," forklarer Microsoft.

Samtidig fremhæver selskabet, at WinTPC også gøre de muligt at sikre de lokale enheder ved at man kan hindre brugerne i at gemme data lokalt eller installere applikationer.

Det ventes, at den endelige version af WinTPC er klar senere i år, og har man allerede en licens til SA (Software Assurance) eller Windows VDA, kan man starte udrulningen uden yderligere licens-omkostninger.

Læs også:

Klap lige hesten inden du virtualiserer din desktop

Codan valgte den store desktop-virtualisering

Ballmer: Tynde klienter yt - her er fremtidens klienter




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere