Ballmer: Tynde klienter yt - her er fremtidens klienter

Microsoft Partner Konference: Ingen gider tænke på tynde klienter nogensinde igen, mener Microsofts Steve Ballmer. Det er der en bestemt grund til. Se den her.

Artikel top billede

Få overblikket over Microsofts store partnerkonference 2010.

Washington DC, USA: Der var engang, hvor ideen om cloud computing også involverede ideen om tynde klienter: 'Dumme' og skrabede computere, der overlod regnekraften til centralt placerede computere via en kraftig bredbåndsopkobling.

I dag må vi konstatere, at den ide var det rene sludder og vrøvl.

Det mener Microsofts administrerende direktør, Steve Ballmer, der på Microsofts store partnerkonference, som i disse dage løber af stablen i Washington DC, endegyldigt erklærede den tynde klient for død.

Udviklingen går derimod klart i retning af smarte klienter, mener han: Apparater med stor regnekraft, der er koblet på skyen.

"Clouden kræver smarte klienter. Vi har for længst set fordelene ved modellen, hvor software kommer ned fra skyen og behandles lokalt. Se bare på smartphones og fjernsyn, der bliver kraftigere og kraftigere, samtidig med at de er koblet på skyen," siger han.

Båndbredde er et problem

Udviklingen presses frem ikke mindst af manglen på stabil og tilstrækkelig båndbredde samt af behovet for, at hvert apparat kan behandle data hurtigt og effektivt, når først der er hentet data ned fra clouden.

Det ligger meget godt i tråd med, at Microsoft indledte den store og helt fundamentale bevægelse over mod skyen for fire år siden i en variant, der inkluderede en tung tilstedeværelse af software på også de lokale apparater under fællesbetegnelsen "software + service."

Microsoft - der ikke mindst lever af at sælge software til apparater i millionvis - har fortsat denne tankegang med blandt andet Windows Phone 7, det nye Intunes Cloud Service, Xbox Connect og en række andre produkter.

"De tunge cloudorienterede klienter er vejen frem. Det er, hvad forbrugerne vil have," siger Steve Ballmer.

Få overblikket over Microsofts store partnerkonference 2010.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Test Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S