Sådan vinder Microsoft smartphone-krigen

Microsoft griber til nye metoder i forsøget på at knalde Google og Apple, der stadig er vores alle sammens foretrukne smartphone-producenter. Det kan meget vel ændre sig snart. Se her hvordan.

Artikel top billede

Læs også:

Ballmer chokerer med RIM-partnerskab

ComputerViews: Microsoft rykker stille og roligt ind i arenaen som en af de helt tunge spillere på smartphone-markedet.

Først kom selskabets overraskende aftale med Nokia. Nu er det Resarch in Motion - selskabet bag Blackberry-telefonerne - som Microsoft lukker en aftale med - denne gang med søgemaskinen Bing i hovedrollen. Det kan du læse mere om her.
Grundlæggende er aftalerne et tydeligt tegn på en helt ny erkendelse i Microsoft om, at selskabet har brug for hjælp udefra, hvis det ikke skal tæves helt bag af dansen af Google og Apple.

Det er således helt nye toner fra Microsoft at gå så målrettet, hastigt og systematisk efter partneraftaler med de store mobil-producenter.

Der findes allerede en Bing-app til både Android og iPhone, men den skal brugerne selv aktiv hente ned, mens de kommende Blackberry-telefoner vil blive født med Bing.

Business-brugere i centrum

Den nye aftale betyder, at alle kommende Blackberry-telefoner fra fødslen vil blive udstyret med browser og kort fra Microsoft, ligesom Microsofts søgemaskine, Bing, vil blive standardudstyr på Blackberry-telefonerne.

Det er endnu uvist, hvad RIM får af betaling, for umiddelbart ser det klart ud til, at Microsoft får mest ud af aftalen, når man ser strategisk værdi. Det tyder på, at Microsoft har grebet til lommerne og gået med til at betale hårde kontanter til RIM for aftalen.

Blackberry er ikke særlig stor i Danmark, men på det vigtige amerikanske marked er Blackberry-telefonerne særdeles populære i erhvervslivet, hvor selskabet i en årrække har haft solidt fodfæste og rendyrket denne niche.

Microsoft tjener på samme måde en væsentlig del af sine penge på pc-software til erhvervslivet, hvor selskabet via sit partnermiljø og sin omfangsrige produkt-portefølje har en lukrativ position i det meste af verden.

Der er ingen tvivl om, at fremtiden tilhører de mobile apparater og ikke de pc'er og servere, som Microsofts indtjening stadig drejer sig om.

Indtil videre har mobil-søgninger ikke været det store konkurrenceparameter. Men det kommer. Mobilsøgninger vil blive centrale for os, ganske som de er blevet det på vores pc'er.

Det ved Microsoft. Og derfor har selskabet sat alle de mægtige sejl i forsøget på at få ordentligt fat erhvervslivet i fremtiden - på deres mobiltelefoner.

Traditionelt har erhvervslivets folk haft en forkærlighed for mobiltelefoner fra Nokia og Blackberry, som Microsoft nu begge har indgået software-aftaler med.

Håbet er, at de to mobilproducenter med Microsofts software - Windows Phone 7 og Bing - også i fremtiden kan appellere til erhvervslivets brugere.

Langt op til Apple og Google

På det store konsummarked har Microsoft - både med og uden aftalerne med Nokia og Blackberry - rigtigt langt op til Apple og Google, der fortsat sidder tungt på markedet for smartphones og tablet-computere.

Alligevel tegner der sig nu et tydeligt billede af de tre kombattanter, som kampen om fremtidens smartphone-kunder kommer til at stå imellem: Microsoft/Nokia/RIM mod Apple mod Google med førstnævnte som den hidsige lillebror.

Det kan imidlertid meget vel ændre sig, når først Nokia begynder at køre millioner af Windows Phone 7-telefoner ud fra samlebåndene og RIM begynder at sælge Blackberry med Bing.

På den måde har Microsoft (måske) set rigtigt i at satse på de store partnere og lukke aftaler, der lukker Apple og (især) Google Android ude.

Læs også:
Ballmer chokerer med RIM-partnerskab

Microsoft: Vi vil være mere cool end Apple og Google

Windows Phone tæsker iOS, BlackBerry og Symbian

It-chef: Derfor er Windows Phone 7 bedst for os

Sådan fungerer Windows Phone 7 for Dong Energy

Ballmer: Nu har vi våbnet mod Android og iPhone

Nokia går i tæt partnerskab med Microsoft

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job