Windows Phone tæsker iOS, BlackBerry og Symbian

Microsoft vil med aftalen med Nokia sende Windows Phone 7 helt til tops, mener Gartner. Se forudsigelsen for smartphone-markedet her.

Artikel top billede

Læs også:
Analytikere i vildrede om Windows Phone 7's fremtid

Derfor vil vi snart vælte os i Windows-smartphones

Overblik: Her er planen der skal redde Nokia

Den er god nok: Windows Phone 7 vil opleve et sandt boom i de kommende år. Det mener i hvert fald Gartner i en ny rapport.

Da IDC i sidste uge offentliggjorde en rapport, der konkluderede, at Windows Phone 7 vil blive det næstmest anvendte styresystem med en markedsandel på 20,9 procent, var der en del Computerworld-læsere, der mente, at analysen byggede på et forkert grundlag.

Se debatten her.

Nokia-aftalen ændrer alt

Nu bakker Gartner imidlertid op om IDC-analysen. I en helt ny rapport konkluderes det, at Windows Phone 7 i 2015 vil have en markedsandel på 19,5 procent.

Det placerer ligesom i IDC-rapporten Microsofts platform på en andenplads, kun overgået af Android, der står til at få 48,8 procent i 2015.

"Gartner forudser, at Nokia vil skubbe Windows Phone godt ind i dets portefølje ved udgangen af 2012, så platformen bliver den tredjestørste i verden i 2013," skriver Gartner.

Gartner har korrigeret forecastet for Windows Phones markedsandel alene på grund af Microsofts alliance med Nokia.

"Selvom dette er en god indsats (den forudsete vækst, red.), er det stadig markant mindre end, hvad Symbian har opnået tidligere, og det viser den grundlæggende kamp, som Nokia står over for."

Gartners forudsigelse for smartphone-markedet:

Ikke alle er dog enige i Gartners og IDC's forudsigelser om Windows Phone 7.

ABI Research konkluderede tidligere på ugen, at Windows Phone 7 "skal opnå en fantastisk succes gennem Nokia-kanalen for at nå op på mere end syv procent af markedet i 2016."

Læs også:
Analytikere i vildrede om Windows Phone 7's fremtid

Derfor vil vi snart vælte os i Windows-smartphones

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S