Sådan fungerer Windows Phone 7 for Dong Energy

Dong Energy har næsten 2.600 Windows Mobile-smartphones. Nu er virksomheden ved at teste det nye Windows Phone 7. Se vurderingen af platformen her.

Artikel top billede

Læs også:
Nokia skærer udviklernes ben af med Windows

Test: Super-mobil med Windows Phone 7

Solidt og brugervenligt.

Sådan lyder Dong Energys vudering af Microsofts nye Windows Phone 7-styresystem til smartphones.

Energi-giganten kører i øjeblikket med næsten 2.600 smartphones med det gamle Windows Mobile og er derfor nu ved at teste Windows Phone 7.

"Vi er i gang med at danne os et erfaringsgrundlag for at kunne vurdere, hvordan det er i forhold til den gamle Windows Mobile-platform," fortæller Andreas Rensch Nielsen, der er mobil-specialist hos Dong Energy.

Til testen anvender Dong blandt andet HTC Mozart og Trophy med Windows Phone 7.

"Det første indtryk er, at der virkelig er sket noget. Jeg tror, at de har ramt noget rigtigt. Den oplevelse, som brugerne har af telefonen, er, at det er nemt og intuitivt. Den er hurtig at navigere rundt i og fungerer bare," siger han.

99 procent af smartphone-enhederne hos Dong Energy kører det gamle Windows Mobile i version 6.0 til 6.5. Sådan bliver det dog ikke ved med at være.

"Alle er stort set stoppet med at producere Windows Mobile-telefoner, så vi har været nødt til at købe lidt ekstra ind til lageret for at være sikre på, at vi stadig kan levere," forklarer Andreas Rencsh Nielsen.

Sikkerheds-policies skal fungere

Medarbejderne bruger primært deres smartphones til mail-synkronisering og kontakter via Exchange samt til at læse en PowerPoint eller et Excel-ark i ny og næ.

Der er dermed heller ikke tale om særlige applikationer, der ikke ligeså godt kunne køre fra eksempelvis en iPhone. Alligevel ser Andreas Rensch Nielsen Windows Phone 7 som den mest oplagte platform for Dong Energy.

"Det vigtigste for os er, at de policies, som vi pusher ud, er 100 procent kompatible med telefonerne. Alle taler Android i øjeblikket, men problemet er, at afhængig af, om du vælger en Sony Ericsson, en HTC eller en LG, så har de alle sammen forskellige tilgange til, hvordan deres Exhange-del virker," siger han.

"Mantraet her er ensartethed. Vælger du Windows Phone 7, får du 100 procents integration, og du ved, at en sikkerheds-policy fungerer, når du pusher den ud."

Andreas Rensch Nielsen fortæller, at han selv har erfaringer med, at låse-koder ikke fungerer ordentligt på forskellige Android-smartphones, og at en policy om, at der skal anvendes en simpel pin-kode på en Nokia med Symbian ikke fungerer, så der pludselig kræves både tal og bogstaver af brugeren.

Han er derfor glad for, at Microsoft ikke vil tillade forskellige producenter at lægge deres egne interfaces oven på Windows Phone 7-styresystemet, og at der er krav om de samme fysiske knapper på telefonerne.

Ensartetheden letter nemlig arbejdet for Dong Energys telefon-supportere.


Sådan ser mail og kalender ud på en Windows Phone 7-smartphone.

Endnu ikke på dansk

Alt er dog ikke perfekt ved det nye Windows Phone 7, påpeger Andreas Rensch Nielsen.

Platformen findes endnu ikke i en egentlig dansk version. Den forventes ikke at komme før til efteråret, og først derefter kan en egentlig udrulning af Windows Phone 7 påbegyndes hos Dong Energy.

Indtil da glæder Andreas Rensch Nielsen sig over de muligheder, der trods alt er med systemet. Han sætter også pris på Microsofts nye partnerskab med Nokia, der fremover vil benytte Windows Phone 7 på sine smartphones.

"Jeg synes, at det er fantastisk. Vi har haft vores udfordringer med radiodelen på HTC-telefoner, så en kombination af Nokia og Microsoft er en rigtig god idé," siger Andreas Rensch Nielsen.

Læs også:

Nokia skærer udviklernes ben af med Windows

Test: Super-mobil med Windows Phone 7

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S