Steve Jobs trodser sygdom og leverer Apple-keynote

En meddelelse fra Apple slår fast, at Steve Jobs stadig er i stand til at trodse sin kræftsygdom.

Artikel top billede

Her ses Steve Jobs under præsentationen af iPad 2 i marts. Siden har han ikke vist sig offentligt, men på mandag vil han atter stå på scenen, meddeler Apple.

Læs også:
Total stilhed fra Steve Jobs - er situationen alvorlig?

Ny bog: Syg Steve Jobs arbejder på sin livshistorie.

Video: Se Steve Jobs' store comeback med iPad 2

Når Apple i næste uge holder den årlige Worldwide Developers Conference i San Francisco, bliver det med Steve Jobs på scenen.

På selskabets hjemmeside meddeles det, at Steve Jobs leverer keynoten.

"CEO Steve Jobs og et hold af ledere fra Apple vil sparke selskabets årlige Worldwide Developers Conference (WWDC) i gang med en keynote på mandag ..." står der i meddelelsen, som dermed ikke kommenterer, at Steve Jobs ellers i længere tid har holdt sig væk fra rampelyset på grund af sin sygdom.

Han blev langtidssygemeldt i januar for tredje gang siden 2004. Han kæmper med kræft i bugspytkirtlen, der blandt andet har ført til, at han tidligere har fået transplanteret en ny lever.

Steve Jobs viste sig sidst for offentligheden i marts i forbindelse med præsentationen af iPad 2. Dengang var han tynd og mager, men ellers ved godt mod.

Det vil han tale om

I forbindelse med næste uges konference vil Steve Jobs altså atter stå på scenen for at kunne levere en keynote om kommende Apple-produkter.

"Apple vil afsløre næste generations software - Lion, den ottende store opdatering af Mac OS X, iOS 5, den næste version af Apples avancerede, mobile operativsystem, der ligger på iPad, iPhone og iPod touch; og iCloud, Apples kommende cloud-service.

Specielt iCloud har der været mange rygter omkring i den senere tid, og på mandag kan Steve Jobs således give svar på, hvorvidt rygterne har talt sandt.

Læs også:
Total stilhed fra Steve Jobs - er situationen alvorlig?

Ny bog: Syg Steve Jobs arbejder på sin livshistorie.

Video: Se Steve Jobs' store comeback med iPad 2

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S