Steve Jobs trodser sygdom og leverer Apple-keynote

En meddelelse fra Apple slår fast, at Steve Jobs stadig er i stand til at trodse sin kræftsygdom.

Artikel top billede

Her ses Steve Jobs under præsentationen af iPad 2 i marts. Siden har han ikke vist sig offentligt, men på mandag vil han atter stå på scenen, meddeler Apple.

Læs også:
Total stilhed fra Steve Jobs - er situationen alvorlig?

Ny bog: Syg Steve Jobs arbejder på sin livshistorie.

Video: Se Steve Jobs' store comeback med iPad 2

Når Apple i næste uge holder den årlige Worldwide Developers Conference i San Francisco, bliver det med Steve Jobs på scenen.

På selskabets hjemmeside meddeles det, at Steve Jobs leverer keynoten.

"CEO Steve Jobs og et hold af ledere fra Apple vil sparke selskabets årlige Worldwide Developers Conference (WWDC) i gang med en keynote på mandag ..." står der i meddelelsen, som dermed ikke kommenterer, at Steve Jobs ellers i længere tid har holdt sig væk fra rampelyset på grund af sin sygdom.

Han blev langtidssygemeldt i januar for tredje gang siden 2004. Han kæmper med kræft i bugspytkirtlen, der blandt andet har ført til, at han tidligere har fået transplanteret en ny lever.

Steve Jobs viste sig sidst for offentligheden i marts i forbindelse med præsentationen af iPad 2. Dengang var han tynd og mager, men ellers ved godt mod.

Det vil han tale om

I forbindelse med næste uges konference vil Steve Jobs altså atter stå på scenen for at kunne levere en keynote om kommende Apple-produkter.

"Apple vil afsløre næste generations software - Lion, den ottende store opdatering af Mac OS X, iOS 5, den næste version af Apples avancerede, mobile operativsystem, der ligger på iPad, iPhone og iPod touch; og iCloud, Apples kommende cloud-service.

Specielt iCloud har der været mange rygter omkring i den senere tid, og på mandag kan Steve Jobs således give svar på, hvorvidt rygterne har talt sandt.

Læs også:
Total stilhed fra Steve Jobs - er situationen alvorlig?

Ny bog: Syg Steve Jobs arbejder på sin livshistorie.

Video: Se Steve Jobs' store comeback med iPad 2

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S