Vild ballade om udlevering af dine personlige data

Organisationer, der kæmper for borgernes digitale rettigheder, kritiserer nye aftaler om at dele persondata om flypassagerer i EU med USA og Australien.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Air France)

Computerworld News Service: Der foregår i øjeblikket nye forhandlinger om de såkaldte passenger name record- (PNR-)aftaler og i sidste uge blev udkast til aftalerne om overførsel og opbevaring af passagerlisteoplysninger lækket.

Aftalerne, som vil kræve, at flyselskaberne sender personhenførbare oplysninger om flypassagererne til USA's Department of Homeland Security og Australiens told- og grænsekontrolmyndigheder, har skabt harme blandt organisationer, der kæmper for digitale borgerrettigheder.

Disse data vil gøre det muligt at udføre såkaldt profilering - det vil sige anvendelsen af oplysninger til at sortere passagererne i risikokategorier ud fra foruddefinerede og hemmelige kriterier - uden nogen begrundet mistanke eller politimæssig efterforskning, advarer European Digital Rights.

Også medlemmer af Europa-Parlamentet har skarpt kritiseret planen og nægtede at overhovedet stemme om den i maj 2010.

"Vi er skeptiske, angående om det er absolut nødvendigt, at der eksisterer et europæisk system til opbevaring af passagerlisteoplysninger," siger tysk medlem af Europa-Parlamentet Manfred Weber.

"Indtil videre er det ikke lykkedes USA og andre lande, der anvender PNR-systemet, at overbevise os om dets nødvendighed."

Oplysningerne, som inkluderer betalingskortoplysninger, telefonnumre og hjemmeadresser, kan gemmes i op til fem et halvt år i Australien og 15 år i USA. Derudover er der i aftalerne ikke defineret nogen betingelser for videregivelse af oplysningerne til tredjeparter såsom andre statslige myndigheder eller andre lande.

Samtidig advarer det internationale datasikkerheds-selskab Imperva om, at PNR-oplysningerne kan blive mål for hackere. Hackere kan forsøge at indsætte eller redigere passagerlisteoplysninger og på den måde eksempelvis sørge for, at mistænkte terrorister ikke bliver stoppet i tolden. Det kan også tænkes, at hackere kan forsøge at stjæle oplysninger om personer, der kan bruges til fremstilling af falske pas, fremhæver Tal Be'ery, der er teamleder for webefterforskning hos Imperva.

"Det behøver selvfølgelig ikke at være et digitalt angreb," påpeger Be'ery.

"En angriber kan måske overtale en eller anden medarbejder om at give ham nogle eller alle data. Jeg argumenterer ikke for, at denne database af disse årsager ikke bør eksisterer - men den bør blive forsvaret nøje som et primært mål for avancerede trusler."

EU's justits- og indenrigsministre vil under rådsmøde for retlige og indre anliggender 9.-10. juni diskutere udkastet til en aftale.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos